Haberler

İşgalciler, Refah açıklarında içinde beş balıkçının bulunduğu bir tekneye el koydu

Gazze’deki Balıkçılar Komitesi, işgal rejimi deniz güçlerinin dün (26 Kasım Cuma), Gazze’nin güneyindeki Refah açıklarında El-Hesi ailesine ait ve içinde beş balıkçının bulunduğu bir balıkçı teknesine el koyduğunu duyurdu.

Komitenin bugün sabah yaptığı basın açıklamasında teknede bulunan beş balıkçıdan üçünün bugün sabah serbest bırakıldığı ancak ikisinin durumu hakkında hala bir bilgi edinilemediği belirtildi. El konan teknenin ise Asdud (Aşdot) limanına çekildiği ifade edildi.

Açıklamada serbest bırakılan balıkçıların isimlerinin Cemal Cihad El-Hesi, Muhammed Reşad El-Hesi ve Nur Receb El-Hesi olduğu, kendilerinden haber alınamayan balıkçıların ise Muhammed Nihad El-Hesi ve Ahmed Reşad El-Hesi olduğu belirtildi.

Gazze bölgesinin ahalisinin %10’u balıkçılıkla geçiniyor ve balıkçılık mesleği Gazze Şeridi ahalisinin gıda ihtiyacının karşılanmasında önemli bir açığı kapatıyor. Ancak bölgeyi 15 yıldan fazla süredir abluka altında tutan siyonist işgal güçleri sık sık denizde balıkçı teknelerini sıkıştırıyor, üzerlerine yoğun bir şekilde ateş ediyorlar. Bazen bu tekneleri kıyıya yanaşmaya zorlarken bazen de balıkçıları tutukluyor, teknelerine ve avladıkları balıklara da el koyuyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (6) içerik yüklenmiştir.