İran

İshak Cihangiri: ABD, istikrarsızlık kaynağıdır

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, Amerikalıların bölgede bulundukllrı her yerde istikrarsızlık oluşturduklarını söyledi.

Tahran’da Hemşireler Günü dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Cihangiri, Amerika’nın bölgedeki varlığına değinerek, ‘’ Amerikalılar bölgenin neresinde oldularsa istikrarsızlık yarattılar, yıllardır Afganistan ve Irak’talar ve o ülke halkları her gün huzursuzluk yaşamaktalar. ‘’ dedi.

Bölgedeki yabancı güçlerin istikrar ve huzurun sağlanmasına yardım edemediklerini ifade eden Cihangiri, bu güçlerin istikrarsızlık sebebi olduklarını söyledi.

Bölge ülkelerindeki gelişmeler ve bunların İran üzerindeki etkisine değinen Cihangiri, Irak, Suriye, Lübnan, Afganistan ve Pakistan’da bugünkü olaylarının bir birini etkilediğini söyledi.

Nükleer anlaşma konusuna değinen Cihangiri, bir anlaşma sağlandığında o anlaşmanın uygulanması gerektiğini fakat nükleer anlaşmada Amerika’nın zorbalıkla anlaşmadan ayrıldığını, yeni yaptırımlar uyguladığını ve İran aleyhine baskı uyguladığını ve ülkenin ekonomik kaynaklarına baskı uyguladığını söyledi.

İran’ın en büyük gelir kaynağının petrol olduğunu ifade eden Cihangiri, ABD’nin petrol satışına yaptırım uyguladığını ve bütçesini kısıtlamaya çalıştığını, fakat tüm bunlara rağmen petrol satışından elde edilen gelirin 50 milyar dolar olduğunu söyledi.

İran’ın barış yanlısı bir ülke olduğunu ifade eden Cihangiri, İran’ın tarih boyunca dünyanın hiçbir noktasında hiçbir millet aleyhine savaşa kalkışmadığını ve her zaman bölge ve dünyada barış peşinde olduğunu söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Ishak Cihangiri ayrıca, İran’ın son 9 ay zarfında dünya ile ticaret hacminin 70 milyar dolardan fazla olduğunu ve bu rakamın hş. bu sene sonuna kadar 100 milyar dolar olacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2020 (28) içerik yüklenmiştir.