İran

İshak Cihangiri: ABD tehditlerine karşı pasif davranmamalıyız

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, Amerika Fars körfezi ve Batı Asya bölgesinde güvenliği bozmaya çalıştığını belirtti.

Tahran’da valilerin zirvesinde konuşan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, bölgede dengeleri bozmaya çalışan Amerika karşısında doğal olarak İran milletinin yaşamını korumaya çalışacaklarını belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti’nin stratejisi direnişe dayandığını ve bölgede istikrar ve güvenliği temin etmek için ellerinden geldiği yere kadar çaba harcayacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Cihangiri, İran asırlar boyu Fars körfezinin güvenliğini koruduğunu, bugün İran olmasaydı, Irak ve Suriye ve diğer bazı ülkelerin kaderi ne olacağı bile belli olmadığını vurguladı.

Cihangiri, Amerikalı yetkililer Bercam nükleer anlaşmasından çekilince İran’ın iç şartları bozulacağını zannettiklerini, ancak bu konuda da başarısız olduklarını, daha sonra da İran’ın petrol ihracatını sıfır seviyesine indirmek ve İran ekonomisini çökertmekte de başarısızlığa sürüklendiklerini kaydetti.

Amerika Başkanı Trump geçen gün daha ağır yaptırımlar yolda olduğunu açıkladığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Cihangiri, bugün iç içe olan iktisadi ve sosyal konularla içi çıkmış eski eğilimlerle karşılaşmak ve bu engelleri aşmanın mümkün olmadığını vurgulamak istediğini ifade etti.

Amerika’nın tehditlerine karşı pasif hareket etmemek gerektiğinin altını çizen Cihangiri, Amerika İran nizamına ve ekonomisine darbe vurmaya çalıştığını ve şimdi de bölgeyi krize sürüklemek istediğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Kapalı