Irak

IŞİD, Irak’taki halk gösterilerini sabote ediyor

Irak’ta devam eden şiddet eylemleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Asaib-i Ehl-i Hak Hareketi lideri Kays el-Hazali, “IŞİD’in gizli hücreleri Irak’ta hala var ve bu terörist grup Irak’taki barışçıl gösterilere militan gönderiyor” dedi.
FHA- Hazali, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin de Irak’a sızmayı planladıklarını ifade etti.

Geçtiğimiz hafta Basra polis merkezi müdürü, provakatif eylemlerde bulunan ve hükümet binalarını ateşe veren IŞİD ajanlarının yakalandığını ve güvenlik güçlerinin göstericiler arasında bazı IŞİD üyelerini tutukladığını söylemişti.

Basra polis merkezi müdürü, “Bu kişiler, yüzlerini kapatarak, insanları binaları ateşe vermeye teşvik ediyorlardı. IŞİD’in gösterileri marjinalize ve provake etme görevi vardı. Yüzü maskeli gruplar belli ülkelerden dolar alıyorlar. Molotof kokteyli ile polis kuvvetlerini hedef almaları sonucu, 17 polis memuru da yaralandı” ifadelerini kullanmıştı.

“Irak’ın asıl sorunu ABD işgali”

Öte yandan, Bağdat Cuma İmamı, Irak’ın sorunlarının nedeni olarak İran’ın gösterilmesinin, Amerika’nın yalanı olduğunu belirtti.

Bağdat Cuma İmamı Ayetullah Seyyid Yasin el-Musevi şunları söyledi: “Bazı siyasi yetkililerin göstermek istediği gibi gerçekten de Irak’ın sorunu mevcut hükümet mi?

Bu hükümetin gitmesiyle ya da bir diğer hükümetin gelmesiyle sorunlar hallolacak mı? Bizim hükümetlerimizin ne siyasi alanda ne de hizmet alanında bir programları yok.

Şu an İran’ın bizden farkı ne, onların bir hükümet planı var ama bizim devlet adamlarımızın planları yok. Neden planları yok, bilmiyorlar mı? Tüm devlet adamlarının bir hükümet planı olmalıdır; ama neden yok?

Açıkça söylüyorum, ülkemiz 2003’ten beri hala Amerika’nın işgali altındadır, dikkatli ol, sana sorunların nedeninin İran olduğuna dair yalan söylemesinler, bunlar yalandır, Amerika’nın yalanlarıdır.

Ülkemiz 2003’ten bu yana hala işgal altındadır ve bunun en açık nedeni, Amerikan askerlerinin Suriye’den çıkarılıp Irak’a getirilmesidir.

Bizim sorunumuz, işgal edilmiş bir ülke olmamızdır. Eğer bağımsız bir kültür oluşturmaz ve Amerikan askerlerini çıkarmazsak, bu şekilde kalacağız.”

Bunun yanı sıra, Necef’te bulunan Cuma hatipleri, ülkedeki gösterilerle ilgili ortak bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, ülkenin içerisinden geçtiği krizden kurtarılması, ölümlerin son bulması, sorunların çözümü için çalışmaların yoğunlaştırılması ve ülkenin savunulması için yüksek dini mercinin arkasında durulması çağrısında bulunuldu.

başkent Bağdat’ta ise, yüksek dini merci Ayetullah Ali es-Ssitani’ye destek gösterisi düzenlendi.

Gösteride, eylemleri provake edenlerin meydanlardan uzaklaştırılması istendi

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (8) içerik yüklenmiştir.