İran

İskender Mümini Avrupa’yı uyardı

İran uyuşturucu madde ile mücadele merkezi genel sekreteri İskender Mümini, Avrupa’ya uyuşturucu madde kaçakçılığı arttığını belirterek, Avrupa uyuşturucu madde ile mücadelede üzerine düşen payı ve sorumluluğu kabul etmesi gerektiğini vurguladı.

Moskova’ya giden uyuşturucu madde ile mücadele merkezi genel sekreteri Mümini, Çarşamba günü IRNA’ya verdiği demeçte, İran uyuşturucu madde kaçakçılığı ile mücadele ettiği için Avrupa ülkelerinden sadece sözlü teşekkür beklemediğini, Avrupa İran İslam Cumhuriyeti uyuşturucu madde kaçakçılığı ile mücadelede en ön cephede yer aldığını ve şimdiye dek 3 bin 800 şehit verdiğini bilmesi gerektiğini belirtti.

İran uyuşturucu madde kaçakçılığı ile mücadele etmek için ciddi desteğe ve modern teçhizata ihtiyaç duyduğunu belirten Mümini, yaptırımların oluşturduğu yeni şartlara göre İran İslam Cumhuriyeti eskisi gibi Avrupa’ya uyuşturucu madde kaçakçılığını önlemeyebileceğini vurguladı.

Uyuşturucu madde ile mücadele merkezi genel sekreteri Mümini ayrıca BM’nin uyuşturucu madde ile ilgili karar almak üzere Viyana’da bir oturum düzenleyeceğini hatırlatarak, bu oturumda esrar ve benzeri ürünlerin hakkında yeni kararlar alınması ve böylece bu uyuşturucularla mücadelenin de yasal boyut kazanması amaçlandığını ifade etti.

Tahran ve Moskova’nın bu alanda ortak işbirliği yürüttüklerini kaydeden Mümini, İran ve Rusya, haşhaş ekilen Afganistan’ın komşuluğunda yer aldıklarını, Moskova ziyareti sırasında iki taraf bilgi alış verişi ve teçhizat meselesini görüşeceklerini beyan etti.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 31 Mayıs 2020 (2) içerik yüklenmiştir.