AfganistanDünyaİran

İslam İşbirliği Teşkilatı, Afganistan için ‘insani emanet fonu’ kurulması kararını kabul etti

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Konseyi 17. Olağanüstü Toplantısı’nda, Afganistan’a insani yardımın kanalize edilmesi amacıyla İslam Kalkınma Bankası bünyesinde “insani emanet fonu” kurulması kararına varıldı.

İİT Dışişleri Bakanları Konseyi 17. Olağanüstü Toplantısı’nda “Afganistan’daki İnsani Duruma İlişkin Ortak Karar” ve “İslamabad Deklarasyonu” oy birliğiyle kabul edildi.

Kararda, Afganistan’a insani yardımın kanalize edilmesi amacıyla İslam Kalkınma Bankası bünyesinde “insani emanet fonu” kurulması kabul edilirken, İslam Kalkınma Bankası’ndan söz konusu yardım fonunu gelecek yılın ilk çeyreğine kadar oluşturması talep edildi.

Kararda, Afganistan’a mali ve insani yardım akışını yeniden başlatmak için finans ve bankacılık kanallarının önündeki engellerin kaldırılması adına ilgili Birleşmiş Milletler (BM) kurumlarıyla bir sürecin başlatılması kabul edildi.

Afganistan’a aşı ve tıbbi tedarik sağlanması için Dünya Sağlık Örgütü ile iletişime geçilmesi vurgulanan kararda, Afganistan’a “başta El Kaide, DEAŞ ve unsurları olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı somut adımlar atması” çağrısında bulunuldu.

İİT Dışişleri Bakanları Konseyi 17. Olağanüstü Toplantısı’nda ayrıca, ırkçı İsrail’in Filistin topraklarını sömürgeleştirmek için yürüttüğü yasa dışı faaliyetlerin kınandığı “İslamabad Deklarasyonu’nda”, BM Güvenlik Konseyi dahil olmak üzere uluslararası toplum, İsrail’i ihlalleri sebebiyle sorumlu tutmaya ve bu ülkeye karşı yaptırımlar dahil olmak üzere gerekli önlemleri almaya çağrıldı.

Deklarasyonda, terör rejimi İsrail’in işgal yetkililerinin Mescid-i Aksa’ya tekrarlanan saldırıları ve dayanıksız dini bahaneler kullanarak buradaki tarihi ve yasal statüyü değiştirmeye yönelik girişimleri kınandı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (40) içerik yüklenmiştir.