DünyaFilistinİranİşgalci İsrail Rejimi

İslam İşbirliği Teşkilatı, Siyonist rejim elebaşının Hz. İbrahim -as- Camii’ne küstah girişini kınadı

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) dün gece yayınladığı bildiride, terör rejimi İsrail elebaşı İshak Herzog’un el’Halil’de Hz.İbrahim -as- Camii’ne küstah girişini kınadı.

İİT’den yapılan yazılı açıklamada, Herzog’un, Harem-i İbrahim Camisi’ne girmesi kınanarak, “Ziyaret, Harem-i İbrahim’in ve kentin Yahudileştirilmesine yönelik hazırlıkları ve kontrolü daha da güçlendirme amaçlı olup, aynı zamanda Müslümanların duygularına yönelik bir kışkırtmadır.” ifadelerine yer verildi.

Ziyaretin, Filistin halkının haklarına, topraklarına ve kutsallarına yönelik ırkçı İsrail saldırılarının bir uzantısı olduğu vurgulanan açıklamada, uluslararası topluma Filistin’deki kutsal ve tarihi yerleri korumak için hızlı hareket etmesi çağrısında bulunuldu.

Açıklamada ayrıca, uluslararası kurumlardan siyonist İsrail’e söz konusu ihlallerini durdurması için baskı yapmaları istendi.

İsrail elebaşı Herzog, dün Yahudilerin “Işık Bayramı” kutlamalarına katılmak için El Halil’deki Harem-i İbrahim Camisi’ne girmişti.

Irkçı İsrail’in 1967’den beri işgal altında tuttuğu Batı Şeria’nın El Halil kentinde bulunan cami, 25 Şubat 1994’te sabah namazını kılan Müslümanların üzerine ateş açan Baruch Goldstein adlı Yahudi fanatiğin eyleminden sonra kapatılmış ve yeniden açıldığında ise yarısından fazlası Yahudilere tahsis edilmiş şekilde ikiye bölünmüştü.

Tarihe “El Halil Camisi (Harem-i İbrahim) Katliamı” olarak geçen saldırıda 29 Filistinli şehit olmuş, 150’den fazla kişi yaralanmıştı.

UNESCO Dünya Mirası Komitesi 2017 yılında Hz. İbrahim Camii’nin Filistin’e ait tarihi bir yer olduğunu açıklamıştı.

Siyonist rejim, camiye tamamen hakim olmaya ve burayı Yahudi tapınağına çevirmeye çalışıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.