HaberlerFilistin

İslam ülkeleri parlamento yetkililerinden Filistin halkına destek vurgusu

Parlamento yetkilileri ve şahsiyetleri, Filistin Daimi Komitesi’nin dördüncü olağanüstü toplantısında, Filistin halkını desteklemek için İslam ülkelerinin birlik ve işbirliğine duyulan ihtiyacı vurguladılar.

İRNA’nın bildirdiğine göre, Lübnan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Kasım Haşim, Tahran’daki İslam İşbirliği Teşkilatı Filistin Daimi Komitesi’nin dördüncü olağanüstü toplantısında, “Filistin halkının kıyamı, Güney Lübnan’daki Siyonist rejimin yenilgisiyle aynı zamana denk geldi.” dedi.

Lübnan Parlamentosu Başkan Yardımcısı, Filistin halkının direnişleriyle birliğini kanıtladığını belirterek, “Siyonist rejim çöküşe doğru gidiyor ve Filistin’in direniş güçleri, kahraman evlatları düşmanların planlarını bozdular.” dedi.

İran’ın İslam Ülkeleri Meclisler Birliği’ndeki temsilcisi İbrahim Rızai de, ”bazı zayıf devletlerin güvenliklerini sağlamak için terör rejimi İsrail’le ilişkilerini normalleştirme girişimlerini kınarken, bu rejimin Gazze direnişi karşısında bile çaresiz kaldığını böyle bir durumda bu rejimle sözde güvenliklerini dikkate alarak anlaşma imzalayan ülkelerin vay haline” dedi.

Burkina Faso parlamentosundan Sano Bobakar, “Bugün Gazze Şeridi’nde acilen harekete geçilmeli ve Filistin halkına derhal yardım etmeliyiz’ dedi.

Ürdün parlamentosu başkan yardımcısı Hüseyin el-Herasis de, terörist İsrail’in Gazze Şeridi’ne 12 günlük saldırılarına karşı Filistin direnişiyle güç dengesinin değiştiğini söyledi.

Hüseyin el-Herasis, son zamanlarda Gazze Şeridi ve Kudüs’e yönelik saldırılar nedeniyle İsrail rejiminin çeşitli boyutlarda cezalandırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Irak Newab parlamentosu başkan yardımcısı Hassan Kerim Meter ise “İşgalciler, Gazze Şeridi’ne yapılan son saldırıda Filistinli çocuklar ve kadınları bile öldürmekten çekinmediler” dedi.

Kerim Meter, “Gazze Şeridi’ndeki yerleşim yerlerinin bombalanması ve yıkılması ve Filistinlilerin öldürülmesi insan hakları ilkelerine aykırıdır ve bu gibi durumlarda bazı Batılı hükümetler maalesef açık bir şekilde İsrail rejimini destekledi.” dedi.

Afganistan parlamentosu yasama komitesi başkanı Nezir Ahmed Henefi de, ırkçı rejim İsrail’in Filistinlilere, özellikle de Gazze Şeridi sakinlerine yönelik saldırılarına karşı İslam ülkelerinin meclislerinin ortak hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.