AmerikaAsyaİranTürkmenistan

İslam Ümmetinin ve Mazlumların Lideri İmam Seyyid Ali Hamanei: İran kilit geçiş koridorunu tamamlamaya kararlı..

İslam Ümmetinin ve Mazlumların Lideri İmam Ayetullah Seyyid Ali Hamaney, İran’ın İslam Cumhuriyeti üzerinden geçerek kuzeyindeki ülkeleri Umman Denizi’ne bağlayan önemli bir geçiş koridorunu tamamlama kararlılığını ifade etti.

Ayetullah Hamaney Çarşamba günü Tahran’da konuk Türkmenistan Halk Konseyi Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedow ile yaptığı görüşmede, “Kara ve demiryolu iletişiminin küresel ekonomideki önemli yeri göz önüne alındığında, kuzey-güney geçiş güzergahını tamamlamaya kararlıyız.” dedi. .

Lider, rotanın “Türkmenistan ve çevresindeki ülkeleri Umman Denizi’ne bağlayacağını” kaydetti.

İran, ülke, Orta Asya ve Hindistan arasında yük taşımak için 7.200 kilometre (4.473 mil) uzunluğunda çok modlu bir gemi, demiryolu ve karayolu ağı olan Uluslararası Kuzey-Güney Ulaştırma Koridoru’na taraftır. Azerbaycan, Rusya ve Avrupa’nın geri kalanı.

Bu nedenle, bir geçiş merkezi olarak İran’a erişimin keyfini çıkararak, karayla çevrili Orta Asya devletleri, küresel geçiş ağına erişebilecektir.

Ayetullah Hamaney, Türkmen yetkilinin İranlı uzmanlar ve uzmanlardan İran çevresinden ve Türkmenistan’ın sınırından Hazar Denizi’ne uzanan bir otoyol inşa edilmesine yardım etmeleri için yaptığı talebe de işaret ederek, İran Yollar ve Şehircilik Bakanlığı’nın böyle bir otoyol kurabilecek kapasitede olduğunu söyledi. bir kara yolu.

İkili ilişkiler hakkında

Bu arada Lider, İran ve Türkmenistan’ın kültürel açıdan pek çok ortak noktası olduğunu düşünüyordu.

Ayetullah Hamaney, “Kültürel ortaklık örnekleri, [ikili] ilişkilerin çeşitli alanlarda, özellikle enerji ve yol alanlarında daha da genişletilmesi için önemli bir temel oluşturuyor” dedi.

Lider, karşılıklı ticari ilişkiler söz konusu olduğunda ikili işbirliğinin daha da genişletilmesi için yer olduğunu kaydetti ve İslam Cumhuriyeti’nin böyle bir işbirliğine girmeye hazır olduğunu söyledi.

Ayetullah Hamaney, ikili iş birliğinin artmasının, ülkelerin sürekli değişen mevcut küresel koşullardaki duruşunu güçlendireceğini söyleyerek, ülkeler arasındaki ilişkilerin geleceğine ilişkin iyimserliğini dile getirdi.

Türkmen yetkili ise, Türkmenistan’ın eski cumhurbaşkanı olarak görev yaptığı dönem de dahil olmak üzere geçmişte birçok kez Lider’in bakış açılarından ve tavsiyelerinden yararlandığını söyleyerek toplantıya katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Berdimuhamedow, “Bu toplantıda da Türkmenistan’da büyük projelerin uygulanmasına yönelik bu tür tavsiyelerden yararlanmanın peşindeyim.” dedi.

Yetkili ayrıca, diğer İranlı yetkililerle daha önce yaptığı görüşmelere de işaret ederek, toplantıların nasıl “iyi anlaşmalar” akdedilmesiyle sonuçlandığını, özellikle de İranlı uzmanların Türkmenistan’daki yol inşaatının yanı sıra su, elektrik ve gaz projelerine katılımını sağlayan bazılarına dikkat çekti

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (25) içerik yüklenmiştir.