AmerikaİranKuzey Amerikakuzey koreVenezuela

İslama sarılan İran her alanda şahlanıyor..Küba, madenlerini genişletmek için İran’dan yardım istedi..

Küba Başbakan Yardımcısı Ricardo Cabrisas Ruiz, İran Sanayi Bakanı Reza Fatemi Amin’e Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ülkesinin Karayip adası ülkesindeki madenleri genişletmek için karmaşık jeolojik araştırmalar yapmak için teknik bilgi de dahil olmak üzere İran’ın teknolojik desteğine ihtiyacı olacağını söyledi.

IRNA ajansı tarafından Tahran’da Fatemi Amin ile yaptığı görüşmede Cabrisas Ruiz, “İran, nikel, demir, kurşun ve altın dahil olmak üzere minerallerin üretimi ve kazısında Küba’ya büyük yardım edebilir” dedi.

Küba Başbakan Yardımcısı, İran-Küba Ortak Ekonomik Komisyonu’nun Pazar günü başlayacak iki günlük zirvesine katılmak üzere üst düzey bir ekonomi ve ticaret heyetinin tepesinde İran’da bulunuyor.

İran ve Küba, iki ülke çeşitli ekonomik alanlarda Amerikan baskısıyla karşı karşıya kalmaya devam ederken, son yıllarda işbirliğini artırdı.

İki ülke, 2021’de İran’da amiral gemisi bir koronavirüs aşısı geliştirmek ve üretmek için büyük bir sözleşme imzaladı.

İranlı Fatemi Amin, Cabrisas Ruiz ile görüştükten sonra, İran ve Küba’nın gelecekte ortak üretim ve ticaret çabalarına girmek için büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Fatemi Amin, iki ülkedeki hükümet uzmanlarının, ilaç üretimi, ev aletleri üretimi ve büyük ölçekli madencilik ve metal projeleri dahil olmak üzere iki ülkenin bağlarını genişletebilecekleri en az 34 işbirliği alanı belirlediğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2024 (36) içerik yüklenmiştir.