İranAmerika

İslami: ABD İran’a dayattığı tüm yaptırımları kaldırmalı

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu UAEK Başkanı Muhammed İslami, Amerika İran milletine dayattığı tüm zalimane yaptırımları sınanma imkanı ile beraber kaldırması gerektiğini belirtti.

Viyana müzakereleri Amerika’nın Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP nükleer anlaşmasına geri dönmesine ilişkin olduğunu belirten İslami, Amerika İran İslam Cumhuriyeti’ne dayattığı tüm zalimane yaptırımları kaldırması, İran da bunu sınayabilmesi gerektiğini belirtti.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu UAEK Genel Müdürü Rafael Grossi’nin son Tahran ziyaretinin sonuçlarına değinen İslami, Grossi ile müzakereler, İran ve UAEK arasındaki işbirliğinin devam etmesi üzerinde odaklandığını ifade etti.

Amerika’nın İran milletine dayattığı yaptırımların kaldırılması için İran ve 4+1 grubuna üye ülkelerin yeni tur müzakereleri Pazartesi günü Viyana’da başladı. Bu müzakerelerde İran heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri Keni başkanlık ederken, heyette deneyimli uzmanlar ve diplomatların yer aldığı belirtildi.

Müzakerelerin açılış oturumunun sonunda bir açıklama yapan Dışişleri Bakan Yardımcısı Bakıri Keni şöyle dedi:

Ortak komisyonun ilk gündemi olarak yaptırımları kaldırma meselesi ele alınması kararlaştırıldı; buna göre İran milletine dayatılan zalimane ve illegal yaptırımları kaldırmak üzere çalışma grupları çalışmalarına başlamaları gerekiyor.

Bakıri, 4+1 grubuna üye ülkelerin hepsi İran İslam Cumhuriyeti’nin haklı taleplerini kabul ettiklerini ve ilk önce Amerika’nnın İran milletine dayattığı zalimane ve illegal yaptırımların durumuna açıklık getirilmesi ve diğer konular daha sonra ele alınması ve karara bağlanması gerektiğini belirttiklerini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.