Filistin

İslami Cihad Hareketi’nden serbest bırakılan Filistinliye övgü

Filistin İslami Cihad hareketi, 131 günlük açlık grevinin ardından İsrail zindanlarından serbest bırakılan Filistinli bir esirin direnişini övdü.

Batı Şeria’daki İslami Cihat hareketinin sözcüsü Tarık İzzeddin, ”serbest bırakılan Kayid el-Fesfus, (Ebu Hawaş) güçlü bir iradeyle  işgale karşı gerçek bir direnişin sembolü olduğunu göstermiştir’ dedi. 

İzzeddin, el-Fesfus’un ‘zaferinin, Filistinliler için milli bir kazanım olduğunu belirterek, bunun Filistinli Esirler Ulusal Hareketi’nin hapishane gardiyanlarına karşı mücadelesindeki karnesine ekleneceğini  söyledi.

İslami Cihad sözcüsü, “Bu vesileyle, işgal rejiminin hapishanelerindeki kahraman esirlerin sabrını övüyor ve tutsakları ve haklı davalarını desteklemek için çabaların yoğunlaştırılması gerektiğini vurguluyoruz.” dedi.

Filistin Al-Youm haber ajansı, savaş esiri Kayid el-Fesfus’un geçici tutukluluğunu protesto etmek amacıyla 131 günlük açlık grevinin ardından serbest bırakıldığını bildirdi. 

El-Fesfus, serbest bırakılmasının ardından yaptığı ilk konuşmada işgalci rejimin Filistinli esirleri yenemeyeceğini belirterek, bunun en iyi örneği benim aç mideyle yaptığım direniş ve mücadeleyle ırkçı rejimi yenebileceğimi göstermiş olmamdır” dedi.

Hamas sözcüsü Hazım Kasım da, Filistinli esirin serbest bırakılmasını tebrik etti.

İşgal yönetimi Filistinli esir Kayid El-Fesfus’u bir buçuk yıl esir tuttuktan sonra dün  öğle saatlerinde serbest bıraktı. 

Esir Kayid El-Fesfus, idari hapis cezasını protesto için başladığı açlık grevini 131 gün sürdürmüş ve 22 Kasım’da serbest bırakılacağı tarihin belirlenmesi üzerine eylemine son vermişti. 

Askalan kentindeki Barzilai Hastanesi’nden El-Halil’in Dura beldesindeki evine dönen esir Fesfus’un coşkulu bir şekilde karşılandığı belirtildi. 

Dün  özgürlüğüne kavuşan 32 yaşındaki esir El-Fesfus’un eski esirlerden olduğu, birkaç kez işgal güçlerince gözaltına alındığı, son olarak Temmuz 2020’de gözaltına alındığı ve 2019’da da açlık grevi yaptığı, evli ve bir çocuk babası olduğu bildirildi. 

Bu arada, işgal rejimi zindanlarında iradi hapis cezalarını protesto için açlık grevine başlayan esirlerden Hişam Ebu Hevvaş’ın eylemini 111 gündür sürdürdüğü, sağlık durumunun kötüye gittiği ve hayatının tehlikede olduğu kaydedildi.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.