Filistin

İslami Cihat, Siyonist rejim ile 5 yıllık ateşkesi reddetti

Filistin İslami Cihat Hareketi’nin üst düzey üyelerinden Habib, Gazze’deki Filistinli grupların işgal rejimi ile ateşkes anlaşması imzalamak için herhangi bir plan veya arabuluculuğu reddedeceğini bildirdi.

İslami Cihat üyelerinden Hıdır Habib bu hususta yaptığı açıklamada, işgal rejimi ile 5 yıllık ateşkes seçeneğini kabul etmeyi tümüyle reddederek, bu plandan amacın Batı Şeria’yı yalnızlaştırmak ve Siyonist rejime, işgal altındaki Kudüs ve Batı Şeria’da yerleşim ve yahudileştirme faaliyetlerini yerine getirmek için fırsat vermek olduğunu kaydetti.

Habib, bugüne kadar medyada ifade edilenlerin aksine, Siyonist rejim ile ateşkes anlaşması için Mısır’ın arabuluculuğuyla herhangi bir plan ve teklifin sunulmadığını söyledi.

İslami Cihat’ın üst düzey üyesi, Gazze ablukasının tamamen kaldırılması, Gazze’nin yeniden inşası ve esirler takasının direnişin ateşkesin korunması karşısında sunduğu şartlar çerçevesinde olduğuna işaretle, uzun süreli huzurlaştırmanın asla sözkonusu olmayacağını, Siyonist rejim kabinesinin zayıf bir kabine olduğunu ve bu isteklerini icra edemeyeceğini söyledi.

Son sıralarda bazı haber kaynakları, Şabak başkanının Kahire ziyareti sırasında ateşkes ile ilgili bir planı sunduğunu ileri sürmüştü.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.