Filistinİşgalci İsrail Rejimi

İslami Direniş Hareketi Hamas: Açlık Grevindeki Esirlerin Hayatlarından İşgal Hükümeti Sorumlu

slami Direniş Hareketi (Hamas), işgal rejimi zindanlarında 70 günü aşkın bir süredir açlık grevinde olan Filistinli iki esirin hayatlarından tamamen işgal hükümetinin sorumlu olduğunu açıkladı.

Hamas sözcülerinden Fevzi Berhum, dün (5 Aralık Perşembe) konuyla ilgili yayınladığı bildiride, işgal rejiminin esirlere ve özellikle de açlık grevinde olanlara yönelik cinayetlerinin ve ihlallerinin devam ettiğini belirtti.

Açlık grevindeki esirlerden Musab El-Hindi ve Ahmed Zehran’ın hayatlarının tehlikede olduğuna dikkat çeken Berhum, sağlık durumlarının tehlikeli bir aşamaya girdiğini bildiren tıbbi raporlara rağmen işgal yönetiminin esirlerin haklı taleplerini kabul etmediğini ve onları serbest bırakmadığını söyledi.

Berhum, Filistinli iki esirin işgal güçlerinin zalimliğine karşı mücadelelerini kahramanca sürdürdüklerini ve işgal rejimi zindanlarında tutulan esirlerin direniş iradesini yansıttıklarını ifade ederek, Filistin halkından esirlerle dayanışma faaliyetlerini yoğunlaştırmasını istedi.

İşgal güçlerinin açlık grevindeki esirlerden Ahmed Zehran’ı Mart ayından ve Musab El-Hindi’yi de 4 Eylül’den bu yana esir tuttuğu kaydedildi.

İşgal rejimi zindanlarında tutulan Filistinli esir sayısının 5700’e ulaştığı, esirlerden 230’unun çocuk ve 48’inin kadın olduğu, 500’ünün idari hapis cezalarıyla işgal rejimi zindanlarında tutulduğu belirtildi.

İşgal rejimi zindanlarında ayrıca 700’ü acil tıbbi müdahaleye muhtaç 1800 hasta esir olduğu ifade edildi.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 05 Ağustos 2020 (26) içerik yüklenmiştir.