İran

İslami, İran’ın son adımları ile ilgili konuştu

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed İslami, “Biz nükleer askeri projesine ihtiyaç duymadık, çünkü atom bombası savunma doktrinimiz ve inançlarımızda yer almıyor.” dedi.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed İslami, Al Alam TV kanalına verdiği demeçte ülkenin nükleer enerji çalışmalarındaki son duruma ilişkin değerlendirmede bulundu.

İslami, İran’ın nükleer programı hakkında, “Biz nükleer askeri projesine ihtiyaç duymadık, çünkü atom bombası savunma doktrinimiz ve inançlarımızda yer almıyor.” dedi.

Yüzlerce IR1 ve IR6 gelişmiş ve yeni nesil uranyum zenginleştirme santrifüjünün çalıştırılması ile ilgili olarak İslami, Meclis Yasasına göre, gelişmiş IR6 santrifüjlerle uranyum zenginleştirme kapasitesini 190 bin SU’ya çıkarmak zorundayız. Şu anda yeni kurulan makineler üretim hattında en iyi şekilde çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

İranlı yetkili, alınan güvenlik tedbirlerinin nükleer tesislere yönelik sabotaj eylemlerini başarısızlığa uğrattığını kaydetti.

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, ülkede çıkarılan “Stratejik Eylem Yasası”nın uygulanması doğrultusunda yüzlerce gelişmiş ve yeni nesil uranyum zenginleştirme santrifüjünün çalıştırılması ve bunlara gaz enjekte edilmesi emrinin verildiğini duyurmuştu.

Kemalvendi, bu adımın, yaptırımların kaldırılması, İran’ın çıkarlarının korunması ve ülkenin ihtiyaç seviyesi olan 190 bin SU’luk zenginleştirme seviyesine ulaşılması için atıldığını söyledi.

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, 2018’de ülkenin atom enerjisi kurumuna “190 bin santrifüj üretmesi” yönünde talimat vermişti.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Ağustos 2022 (20) içerik yüklenmiştir.