İşgalci İsrail RejimiFilistin

İsmail Heniyye: Irkçı İsrail’i esir takası anlaşmasına zorlayabilecek güçteyiz

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, terörist İsrail’i esir takası konusunda bir anlaşmaya zorlayabilecek güçte olduklarını belirtti.

Heniyye, Katar merkezli El’Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, ırkçı İsrail’le muhtemel bir esir takasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Halihazırda Hamas’ın elinde siyonist rejim İsrail’den 4 askerin esir olduğuna dikkati çeken Heniyye, “siyonist İsrail’in ikna olmaması halinde her yerde bulunan uzantılarımız üzerinden bunu (esir sayısını) artırabiliriz.” dedi.

Terörist İsrail’i esir takası için anlaşmaya zorlayabilecek güçte olduklarını söyleyen Hamas lideri Heniyye, “İsrail’i, Gilboa Hapishanesinden kaçanların da aralarında yer alacağı Filistinli tutukluların takası için anlaşmaya zorlarız” ifadesini kullandı.

Hamas 2014’ten bu yana ikisi asker toplam 4 İsrailliyi elinde tutuyor. Hamas, çoğunluğu işgal altındaki Batı Şeria’dan olan tutuklu Filistinlilerin serbest bırakılması karşılığında İsrailli esirler hakkında bilgi vereceğini belirtiyor.

Filistinli 6 tutuklu, 6 Eylül 2021’de ırkçı İsrail’in kuzeyinde yer alan yüksek güvenlikli Gilboa Hapishanesinden tünel kazarak kaçmış ancak söz konusu Filistinlilerin tümü bir süre sonra terör rejimi İsrail güçlerince yakalanmıştı.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gilboa Hapishanesinden kaçan tutukluları kapsamayan hiçbir takas anlaşmasına yanaşmayacaklarını duyurmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.