AvrupaHaberler

İspanya: Bercam’ı kurtarmak için İran’la iş birliği şart

İspanya Dışişleri Bakanı Joseph Borel, Avrupa Bercam nükleer anlaşmasının başarısız olmasını önlemek için çaba harcadığını, bu süreçte İran ile iş birliği yapmak çok önemli olduğunu belirtti.

Pazartesi günü bu açıklamayı yapan İspanya Dışişleri Bakanı Borel, Bercam nükleer anlaşmasının başarısızlığını önlemek ve Avrupalı firmaların Tahran ile iş birliğini sürdürmelerini sağlamak için tüm çabalarını sarf ettiklerini ileri sürdü.

İspanya Dışişleri Bakanı Borel, ancak bu iş çok zor bir iş olduğunu, zira Amerika’nın iç yasaları sınırlarını aştığını, Avrupa bu yasaları tanımamasına rağmen söz konusu yasalar Avrupalı firmaları zor durumda bıraktığını ifade etti.

Borel, İspanya da INSTEX mali mekanizmaya katıldığını ve böylece Avrupalı firmaların İran ile iş birliğini kesmelerini önlemeye çalıştıklarını kaydetti.

AB troykasını oluşturan Almanya, Fransa ve Britanya, Amerika yönetimi Bercam nükleer anlaşmasından illegal bir şekilde çekildikten sonra İran’ın bu anlaşmada öngörülen iktisadi çıkarlarını koruma sözü verdi. Ancak bu ülkeler şimdiye kadar sözde Amerika karşısında durmalarına rağmen pratikte sözlerini yerine getiremedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.