Filistinİşgalci İsrail Rejimi

İsrail gazetesi: Netanyahu yakında Mısır’ı ziyaret edecek

İbranice yayın yapan haber kaynakları, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, Mısır’ın darbeci Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile görüşmek üzere önümüzdeki haftalarda Kahire’yi ziyaret etmeyi planladığını bildirdi.

İşgal rejiminin Maariv isimli gazetesi, İsrail’in Beyaz Saray’da Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn ile imzaladığı normalleşme anlaşmalarının ardından Mısırla ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi için de Tel Aviv’de gerekli çalışmaların başlatıldığını açıkladı.

Söz konusu gazetenin İsrailli yetkililere dayandırdığı bilgilere göre, yakın bir zamanda Mısır’ı ziyaret etmesi beklenen Netanyahu’nun darbeci Sisi ile bir araya gelmesinin yanı sıra ikili ticari ilişkileri ve ortak projeleri ele almak üzere iki ülkenin heyetleri arasında bir toplantının düzenleneceği belirtildi.

Diğer taraftan 2010 yılında Mısır’ı ziyaret eden Netanyahu, eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile birlikte düzenledikleri ortak basın açıklamasında, İsrail ve Filistin Yönetimi’nin anlaşmak üzere görüşmelere başladığını bildirmişti.

Keza Siyonist Netanyahu, 2017 tarihinde New York’ta Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüşüp, Filistin’de barış ve İsrail-Filistin arasında askıya alınan müzakerelerin yeniden başlatılması gerektiğini dile getirmişti.

Son olarak İsrail Başbakanı Netanyahu’nun 2018’in mayıs ayında Mısır’ın başkenti Kahire’ye ‘kendi bakanlarından bile gizlediği’ bir ziyaret düzenlediği ortaya çıkmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2021 (37) içerik yüklenmiştir.