AmerikaDünyaFilistinİnsan Haklarıİşgalci İsrail RejimiOrtadoğu

İsrail güçleri, Tel Aviv işgali altındaki Batı Şeria’da rejimin yasa dışı yerleşim faaliyetlerini protesto eden Filistinlilere saldırdı.Onlarca yaralı…

Filistin Bilgi Merkezi haber ajansının bildirdiğine göre, protestolar Cuma günü Batı Şeria’nın kuzeydeki Nablus ve Qalkilya şehirleri ile güneydeki El Halil (El Halil) şehri olmak üzere çeşitli yerlerde patlak verdi.

Askerlerin mitinglere yönelik saldırıları, güçlerle protestocu Filistinliler arasında çatışmalara yol açtı.

İsrail askerleri gösterileri bastırmak için gerçek mermiler, kauçuk kaplı çelik mermiler, göz yaşartıcı gaz kutuları ve ses bombaları yerleştirerek düzinelerce Filistinliyi yaraladı.

1967’de rejimin Batı Şeria’yı işgalinden bu yana inşa edilen 230’dan fazla yerleşim yerinde 600.000’den fazla İsrailli yaşıyor.

Uluslararası toplum, işgal altındaki topraklarda inşa edilmeleri nedeniyle yerleşim yerlerini uluslararası hukuk ve Cenevre Sözleşmeleri uyarınca yasa dışı olarak görüyor.

Tel Aviv, yasadışı yerleşim birimlerini genişletme çabalarını, Benjamin Netanyahu’nun aşırı sağ ve aşırı Ortodoks partilerden oluşan bir kabinenin başında rejim başbakanı olarak geri dönüş yaptığı Aralık ayı sonundan bu yana hızlandırdı.

Şubat ayında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, işgalci rejim tarafından Filistin topraklarında kurulan tüm yapıların yasa dışı olduğunu vurgulayarak İsrail rejiminin yerleşim faaliyetlerine son verilmesi çağrısında bulunmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (4) içerik yüklenmiştir.