GenelHaberler

İsrail işgalinin sona ermesi, Birleşmiş Milletler’de dünyanın çoğunluğunun sesidir

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, haydut rejim İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını görüşmek için toplandı.

Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, ırkçı İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını görüşmek için toplanan Genel Kurul’da ateşkes çağrısı yaptı. İsrail’in hukuk dışı uygulamalarının da savaş suçu teşkil edebileceğini söyledi.

Bozkır’ın açılış konuşmasından öne çıkanlar: “Kudüs Müslümanlar için çok kutsal bir şehir. 2 hafta öncesinde BM, 63 çocuk ve 34 kadının da dahil olmasıyla birlikte 200’ün üstünde sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi.”

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki de İsrail salgın boyunca 100 bin Filistinli’yi yerinden ettiğini hatırlattı, dünyanın İsrail’in suçlarını ve saldırılarını izlemekle yetinmeyip durdurması gerektiğini söyledi:

Maliki şöyle dedi: “İsrail’in kendini savunma hakkından bahseden ülkeler hangi haktan bahsediyor. İsrail bir sömürge gücü ve tüm halkı cezalandırıyor. Netanyahu hükümeti, iki devletli çözüme inanmıyor, yasa dışı yerleşim politikasına devam ederek bu çözümü boşa çıkarıyor.”

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani de, hızlı bir şekilde yaşanan Yahudileştirme ve yasa dışı yerleştirmenin etnik temizlik noktasına vardığını söyledi.

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi de İsrail’in saldırganlığına “Yeter demenin zamanı geldi. Filistinliler susturulamaz. İsrail’in saldırganlığı durdurulmalı.” sözleriyle tepki gösterdi.

Kuveyt dışişleri bakanı da, Kuveyt olarak işgalci bir güç konumundaki İsrail’in Filistin halkına yönelik işlediği tüm suçları şiddetle kınadıklarını söyleyerek, “Doğu Kudüs, Filistin’in başkenti olarak kalacaktır. 1967 sınırlarının bir parçasının bile ihlal edilmesine müsaade edilmemelidir. İlk kıblemiz olan kutsal Mescid-i Aksa da tüm Müslümanlar için özel bir mekandır.” dedi.

Çin’in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun, “Çin, uluslararası toplumu, Filistin’deki krizi sonlandırmaya ve durumun kontrolden çıkmasını önlemek için acil önlem almaya çağırıyor. İsrail’i, işgal altındaki Filistin topraklarındaki yerleşimleri, ailelerin tahliyesini, evlerinin yıkılmasını ve şiddeti durdurmaya çağırıyoruz.” dedi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de yaptığı konuşmasında “Yeryüzünde bir cehennem varsa o da Gazze’deki çocukların hayatlarıdır.” dedi.

Teşkilatın kararları bağlayıcı organı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK), 5 ülkenin vetoları nedeniyle etkisiz kaldığı biliniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.