İşgalci İsrail RejimiBilimselİran

İsrail ordu planlama komutanı,İranın uydusunun en önemli özelliklerinden birinin,sabit uzay üssünden değil,hareketli mekanizma üzerinden fırlatılmasıydı

İsrail Ordusu Planlama Bölümü başkanı Amir Abu Al-Afia, İran’ın uyduyu fırlatmasının kendi adına bir tür manevra ve “itibarının yükselişi” olduğunu söyledi.

Bakan, “Yediot Aharonot” gazetesine verdiği röportajda, uydunun geçmesi gereken katmanları geçtiğini ve hareketli bir mekanizmadan ateşlendiğini de sözlerine ekledi.

Ve şöyle devam etti: “Bu küçük bir olay değil, aynı zamanda stratejik ortamda da bir değişiklik değil. Gerçekten de, İran ısrarındaki yükselişin (ilerlemenin) ifadesidir, çünkü uzaydaki katmanları geçerek, önemli bir konuma geldiler, bu da gelişmiş balistik yeteneklerininde geliştiğini gösterir.”

İran askeri amaçlarla “Nur-1” uydusunun lansmanını duyurmuş ve Devrim Muhafızlarının uyduyu Dünya’nın yörüngesine 425 km uzağa yerleştirmedeki başarısını doğrulamıştı.

Başka bir bağlamda, Abu Al-Afia, Güney Lübnan’daki (UNIFIL) barışı koruma güçlerinin çalışmaları hakkında yaptığı yorumda, etkinliğinin düşük olduğunu ve “Hizbullah’ın istediklerini Güney Lübnan’da yaptığını söyledi. Ayrıca israilin kuzey meydanının tekrar yeniden tutuştuğunu söyledi

UNIFIL’in 1701 sayılı Güvenlik Konseyi Kararı kapsamındaki sorumluluklarını yerine getirmediğini söyledi.

İsrail ordusundaki planlama bölümünün başkanı, “UNIFIL’e uygulanabilir bir örgüt olarak güvenmiyorum. Çoğu zaman Lübnan ordusu tarafından harekete geçmeyi reddetti ve Hizbullah ajanlarının araçlarını yaktığı,değişik olaylar oldu.”

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 19 Ekim 2020 (34) içerik yüklenmiştir.