HaberlerFilistinOrtadoğu

İsrail ordusu:Hamas savaş uçağımızı düşürmeye çalıştı

İsrail Hava Kuvvetleri, Hamas’a bağlı direniş güçlerinin, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılara karşı başlatılan ve 11 gün süren Kudüs Kılıcı Operasyonu sırasında bir İsrail savaş uçağını düşürmeye çalıştığını duyurdu.

İsrail’in Kanal 12 televizyonunun yayınladığı bir belgeselde, İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Amikam Norkin, Gazze Şeridi semalarında uçan İsrail savaş uçağının, direnişçilerin ateşlediği uçaksavar füze ile hedef alındığını belirtti.

Siyonist Norkin, İsrail askeri havaalanlarının, Gazze’deki direniş gruplarıyla girilen savaşta Hamas roketlerinin tehdidiyle karşı karşıya kaldığına dikkat çekti.

İşgal ordusunun bu açıklamaları, Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları’nın, İsrail’in Ben Gurion Havalimanı’na ve alternatif olarak kullandığı Ramon Havalimanı’na düzenlediği saldırılarını doğruluyor.

Kassam tarafından yapılan bir açıklamada, Tel Aviv, Bi’ru’s-Seba’, Netivot kentleri ile Tel Nof Hava Üssü ve Nevatim Hava Üssü’ne roket atışları yapıldığı vurgulanmıştı.

13 Nisan’da İsrail’in Kudüs’te özellikle Mescidi Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi’nde 12 Filistinlinin evini boşaltmak ve siyonist yerleşimcilere teslim etmek amacıyla yaptığı vahşi saldırılar sonucu Filistin topraklarındaki olaylar patlak verdi. Ardından gerginlik Batı Şeria’ya taşındı ve daha sonra Gazze’de askeri bir çatışmaya dönüştü.

Eli kanlı terörist İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 10 Mayıs’ta başlattığı saldırılar, Filistin direnişiyle varılan ateşkes doğrultusunda 21 Mayıs’ta yerel saatle 02.00’de sona ermişti.

Filistin makamlarının yayınladığı resmi verilere göre, işgalci İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 66’sı çocuk, 39’u kadın 261 Filistinli şehit edilmiş, 120 binden fazla kişi evinden olmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (41) içerik yüklenmiştir.