HaberlerFilistinOrtadoğu

İsrail rejimi, işgal altındaki Kudüs’te güvenlik önlemlerini artırdı

İsrail merkezli Maariv gazetesinin haberine göre, İsrail polisi, yarın düzenlenmesi beklenen Bayrak Yürüyüşü öncesinde işgal altındaki Kudüs’te güvenlik tedbirlerini had safhaya çıkardı.

İsrail gazetesi, çok sayıda polis ve askerin yarınki yürüyüşe eşlik edeceğini belirtirken, ilgili işgal makamlarının, Filistinlilerin harekete geçmesinden endişe duyduğunu aktardı.

Bu arada İsrail’de İbranice yayın yapan Haaretz gazetesi, işgal makamları arasında çatlaklara neden olan Bayrak Yürüyüşü’nün, polis biriminin resmi onayı doğrultusunda Kudüs’teki İslami mahallelerden geçmek suretiyle gerçekleştirileceğini duyurmuştu.

Söz konusu gazete, Bayrak Yürüyüşü’nün, İsrail bayrakları ve dini ritüeller eşliğinde işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Bab el-Amud (Şam Kapısı)’ndan başlayarak aynı şekilde Kudüs surlarında bulunan El-Halil Kapısı ve ardından Mescidi Aksa’nın batı duvarı olan Burak Duvarı’na doğru ilerleyeceğine dikkat çekmişti.

Diğer taraftan El-Aksa televizyon kanalına gündem başlıklarını değerlendiren Hamas’ın önde gelen isimlerinden Halil el-Hayye, İsrail rejiminin, Yahudi yerleşimcilerin Kudüs ve Aksa’daki kışkırtıcı eylemlerini kontrol altına almaması durumunda büyük şimşeklerle yüzleşeceği uyarısında bulundu.

Barbarlıkta sınır tanımayan Yahudi örgütlerinin, düzenlemeyi planladığı Bayrak Yürüyüşü’nün masada kalmaya devam etmesine karşı ateşkes konusunun kırılganlığının da süreceğine dikkat çeken el-Hayye, “Ateşkesin kalıcı olması için işgal altındaki Kudüs mahallelerinde yürütülen tehcir politikası durdurulmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Hamas’tan Mescidi Aksa için seferberlik çağrısı

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas), Kudüslülerden Yahudi yerleşimcilerin amaçlarına ulaşmalarını engellemek için Mescidi Aksa’yı ve Eski Şehir caddelerini doldurmalarını istedi.

Hamas’ın Kudüs sözcüsü Muhammed Hammade, dün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, salı gününün Mescidi Aksa’da nöbet ve seferberlik günü, işgale karşı direniş ve öfke günü ilan edilmesi çağrısında bulunmuştu.

Kudüs halkına seslenen Hammade, Kudüslülerin diğer halklara işgale karşı direnişin nasıl yapılacağını öğrettiğini ve işgalcilerin kentin kimliğini değiştirmesine izin vermediğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (27) içerik yüklenmiştir.