İşgalci İsrail RejimiFilistin

İsrail yasadışı Yahudi yerleşim birimlerini protesto eden 5 Filistinliyi yaraladı

Siyonist İsrail güçlerinin, Ramallah’ın kuzeyindeki Turmusayya beldesinde yeni yasa dışı Yahudi yerleşim biriminin inşa edilmesini ve Filistin topraklarını Yahudileştirme girişimlerini protesto eden Filistinlilere müdahalesinde 5 kişi plastik mermiyle yaralandı.

Filistin yerel kaynaklarının aktardığı bilgilere göre, Filistinli vatandaşların, İsrail rejimi tarafından el konulmak istenen topraklarda Cuma namazını kılmak istemesi üzerine İsrailli askerler ile Filistinliler arasından çatışmalar meydana geldi.

Kaynaklar, işgalci güçlerin, Ramallah’ın kuzeyindeki Turmusayya beldesine yönelik düzenlediği baskın sırasında Filistinlilere plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanarak müdahale ettiğini belirtti. Müdahale sonucu 5 Filistinli kişi plastik mermiyle yaralandı, çok sayıda kişi de göz yaşartıcı gazdan etkilendi.

Bölgedeki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerine tepki amacıyla gösteri düzenleyen Filistinliler, Beyrut Limanı’nda 2 gün önce meydana gelen ve 2 bin 750 ton amonyum nitratın infilak ettiği patlama münasebetiyle ellerinde taşıdıkları Lübnan bayraklarıyla Lübnan halkına destek mesajı verdi.

Doğu Kudüs ve Batı Şeria, 1967’den beri İsrail tarafından işgal altında tutuluyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs’te 200 bin, Batı Şeria’da ise 400 bini aşkın Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre bu bölgelerdeki tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (14) içerik yüklenmiştir.