İşgalci İsrail RejimiFilistin

İsrail’in Direniş Komutanlarına Suikast Tehdidi

Siyonist Rejim İsrail savaş bakanı Benny Gantz net açıklamalarda bulunarak Filistin İslami Direniş Hareketi-HAMAS liderlerine suikast düzenleme hususunda tehditler savurdu.

Siyonist rejim İsrail’in varlığının ilan edildiği andan itibaren suikast bir araç olarak bu rejim tarafından kullanıldı. Siyonist rejimin varlığının duyurulmasından sadece birkaç ay sonra, bu rejimdeki suikastlar anahtar konuma geldi. O sıralarda Siyonist çeteler, Araplar ile İsrail arasında arabuluculuk yapan üst düzey bir İsveçli diplomat ve BM arabulucusu olan Folke Bernadotte’ye  suikast düzenlediler. Bernadotte, Filistin topraklarına Yahudi göçünü sona erdirmek ve Kudüs’ü Arap yönetimi altına almak dahil olmak üzere barış için fikirler önermişti.

1950’lerden beri Siyonist rejim İsrail, bu insanlık dışı eylemin siyasi ve hukuki sonuçlarını dikkate almadan bir doktrin olarak terör ve tasfiye politikasını benimsemiştir. İsrailli güvenlik ve askeri gazeteci Ronen Bergman,«  2018’de “Kalk ve Önce  Öldür” başlıklı bir kitap yayınladı. Kitapta, İsrail’in 70 yıllık varlığı boyunca 2 bin 700 suikast girişimi ve eylemi gerçekleştirdiği belirtiliyor. Amerikalı bir düşünür ve dilbilimci olan Noam Chomsky, geçtiğimiz günlerde “terör” stratejisinin temel bir İsrail politikası olduğunu vurguladı.

Siyonist Rejim İsrail Savaş Bakanı Benny Gantz, şimdi de HAMAS’ın Gazze Şeridi’ndeki siyasi bürosu başkanı Yahya el-Senvar ve İzzeddin Kassam Tugayları yani HAMAS’ın askeri kanadı  komutanı Muhammed el-Dayf’a suikast düzenlemek hususunda tehditte bulundu. Gantz’ın basın açıklaması birkaç önemli nokta içerir.

Birincisi, Siyonist rejimin savaşta başarısız olunca teröre uzanması ve terörden medet ummasıdır. Bu en iğrenç ve en kirli eylemlerden biridir. Siyonist rejim İsrail 12 günlük savaşta yenildiği için,  direniş liderlerini suikastle hedef alarak hem insani hem de pratik olarak  direniş gruplarını sorunlar ile karşı karşıya bırakmak istiyor.  Ancak Hamas ve diğer direniş grupları, komutanlarının şehit olmasının direnme ve İsrail’e darbe vurma kararlılıklarını güçlendirdiğini defalarca kanıtlamışlardır. Filistin direnişinin 12 günlük savaşta gösterdiği füze gücü, direniş komutanlarının şehit olmasının semeresidir.

İkinci husus, Siyonist Rejim İsrail Savaş Bakanı Benny Gantz’ın Filistin İslami Direniş Hareketi- Hamas komutanlarına suikast düzenlemekle tehdit ettiğini açıkça belirtmesidir. Diğer bir deyişle Siyonist Rejim İsrail, uluslararası hukuka ve uluslararası kurumlara hiç aldırış etmiyor çünkü uluslararası sistemi önceki suikastlardan sonra İsrail’e karşı herhangi bir işlem  yapmadı ve pratik adım bile atmadı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz Cuma günü İsrail ile Filistin direnişi arasındaki ateşkesten sonra Siyonist Rejim  İsrail’in işgalci ve terörist bir rejim olduğunu ve dünyanın bu gerçeğe gözlerini açmasını zamanının geldiğini söyledi.

Üçüncü nokta, suikast tehdidinin direniş komutanlarını korkutmadığı, şehadetin kökeni İslam’ın dini değerlerinde ve öğretilerinde olduğu için şehadeti memnuniyetle karşılamalarıdır. Buna göre, Gazze Şeridi’ndeki Filistin İslami Direniş Hareketi-Hamas hareketinin siyasi bürosu başkanına yapılan suikast tehdidine rağmen HAMAS siyasi büro başkanı , Yahya el-Senvarr Cumartesi günü Gazze sokaklarında bulunan “Bassem İsa “, Kassam Tugaylarının şehit komutanlarından birinin evini ziyaret etti. 

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ağustos 2021 (26) içerik yüklenmiştir.