HaberlerDünyaFilistinOrtadoğu

İsrailli analist: İran bizi Ürdün sınırından Akdeniz’e kadar kuşatıyor

İsrailli bir askeri analist, Golan Tepeleri’ndeki İsrail kuşatmasının İran tarafından yavaş yavaş sona erdiğini ve İsrail’in bu gerçeği kabul etmekten başka seçeneği yok gibi göründüğünü kabul etti.

İsrailli emekli bir subay ve askeri analist Ehud Yari, İsrail internet sitesi N12’deki bir makalesinde, “İran, İsrail sınırındaki Golan Tepeleri’ne yavaş yavaş yerleşiyor ve Golan Tepeleri’nde füze gibi silahlar konuşlandırılıncaya kadar bu gerçek kabul edilmelidir” dedi. 

İsrailli analist makalede şu cümlelere yer verdi: ”Suriye’nin Golan Tepeleri’nde ve Suriye’nin güneyi ve Ürdün’ün kuzeyindeki Horan bölgesinde, Suriye ordusu, Lübnan Hizbullahı ve Rus siyasetinin desteğindeki İran’ın himayesindeki güçlerle birlikte Deraa şehrini kuşattı. Dera, Suriye ordusunun ve silahlı isyancıların son kalelerinden biridir.”

Makalede ayrıca şunlar belirtiliyor: “Ürdün Kralı II. Abdullah, Suriye ordusunun şu anda ağırlıklı olarak İran ve Hizbullah tarafından kontrol edilen Horan bölgesinde konuşlandırıldığının da farkında ve İsrail, İran yanlısı milislerin bölgedeki konuşlanması ve varlığını füzelerin yerleştirilmemesi koşuluyla bu bölgede uzlaşmalıdır.”

İsrailli analist, “İsrail zor bir durumla karşı karşıya çünkü Suriye ordusuyla savaşmak, Rusya’yı rahatsız etmek istemiyor, Rusya ve Suriye ise İran’ın Lübnan’dan Suriye’ye konuşlandırılmasını engellemek istemiyor.  Bu da, Ürdün sınırından Akdeniz’e kadar uzanan bölgenin İran tarafından kontrol edildiği manasına geliyor.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.