AmerikaBilimselDünyaFilistinGenelİşgalci İsrail RejimiOrtadoğu

İsrailli aşırılık yanlıları, Filistin kırsal bölgelerinde devriye gezmek için milisler kurdu..

20 Mart’ta İsrail medyası, eski bir polis memuru tarafından yönetilen bir grup aşırı sağcı İsraillinin, 300.000’den fazla Filistinli Bedevi’ye ev sahipliği yapan Negev çöl bölgesinde devriye gezmek için silahlı bir kanunsuz grup kurduğunu bildirdi.

Raporlara göre, milis grubunun kurucusu Almog Cohen, aynı zamanda Arap karşıtı ideolojisiyle ünlü bir siyasi parti olan Otzma Yehudit’in de bölge koordinatörü.

Cohen, milisleri kurma kararının, “kişisel güvenliğin sorunlu bir şekilde yokluğu” olarak adlandırdığı şeyin gerektirdiğini iddia ediyor. Milislerinin “hayatı tehdit eden bir durum varsa” tutuklama ve öldürme “yetkisine” sahip olacağını söyledi.

İsrail polisi ve belediyesi başlangıçta milislerin kurulmasını destekledi, ancak son dakikada Cohen’in milis grubuna silah satın almak için bir kitle fonlaması kampanyası başlatma kararı konusundaki anlaşmazlık olduğu iddiasıyla geri çekildi.

Sağcı milislerin oluşumu, son üç ayda Filistin Bedevileri ile İsrail güçleri arasında Yahudi Ulusal Fonu (JNF) tarafından bölgede tartışmalı bir ağaç dikme tatbikatı nedeniyle şiddetli çatışmalara sahne olan bölgede gerilimi alevlendirecek gibi görünüyor. ).

Bedevi sakinleri, ağaç dikme tatbikatının JNF ve İsrail hükümetinin onları topraklarından zorla yerinden etme girişimi olduğunu söylüyor. Bedevi toplulukları projeye karşı çeşitli protestolar düzenlerken, protestolar İsrail ordusu ve polisi tarafından şiddetle bastırıldı.

JNF geçmişte İsrail’in Arap vatandaşlarından toprak ve mülk hırsızlığına karışmıştı Örgüt, işgal altındaki Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşimlerin genişletilmesinde de yer alıyor.

4 Mart’ta İçişleri Bakanı Ayelet Shaked, İsrail hükümetinin Ukrayna ve Rusya’dan gelen göçmenleri barındırmak için Negev bölgesinde yeni yerleşimler kuracağını duyurdu

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.