AmerikaDünyaFilistinİnsan Haklarıİşgalci İsrail RejimiJaponya

Japonya, 20 yıl hapis yatırdıktan sonra Filistin davasının açık sözlü bir destekçisi anti-emperyalist lideri serbest bıraktı…

Hollanda’daki Fransız büyükelçiliğinin 1974’te kuşatılmasıyla ilgili suçlamalarla 2000 yılında tutuklanan Fusako Shigenobu, suçlamaları reddettiğini iddia ettikten sonra Cumartesi günü Japonya’nın başkenti Tokyo’daki hapishaneden çıktı.

Shigenobu, üç Japon Kızıl Ordu militanının Fransız büyükelçiliğine baskın düzenlediği ve büyükelçiyi ve diğer 10 personeli 100 saat boyunca rehin aldığı kuşatma konusundaki masumiyetini sürdürdü.

İki polis memuru vurularak ağır yaralandı. Fransa, tutuklu bir Kızıl Ordu gerillasını serbest bırakarak soğukluğu sona erdirdi.

Shigenobu saldırıya şahsen katılmadı, ancak mahkeme onu operasyonu koordine etmekle suçladı.

76 yaşındaki oyuncu, 1970’lerde ve 1980’lerde aktif olan Japonya’daki şu anda dağılmış olan Kızıl Ordu’nun lideri ve Filistin davasının açık sözlü bir destekçisiydi.

Serbest bırakıldıktan sonra, Shigenobu ve kızı, Filistin uyruklu bir eşarp takarak kameraların önüne çıktı ve birkaç destekçi “Fusako’yu seviyoruz” yazan bir pankart taşıdı.

Shigenobu daha önce kendisini uluslararası toplumu iyileştirmek ve Filistin halkına yardım etmek için şiddetle savaşan bir siyasi mahkum olarak gördüğünü söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (24) içerik yüklenmiştir.