Uzakdoğu

Japonya: Fukuşima’da 7,4 büyüklüğünde deprem sonrası tsunami alarmı kaldırıldı

Japon yayın kuruluşu NHK ülkenin kuzeydoğusunda meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki deprem sonucu bir kişinin yaşamını yitirdiğini, en az 92 kişinin yaralandığını duyurdu. Evlerini terk eden yüzlerce kişi geceyi sığınma alanlarında geçirdi.

Büyük Okyanus kıyısındaki Fukuşima açıklarında meydana gelen sarsıntı sonrası tsunami tehlikesi altındaki bazı yerleşim birimleri boşaltıldı. NHK tsunami etkisiyle 30 sanimetre yükseğe çıkan dalgaların bazı kıyı bölgelerine ulaştığını bildirdi.

Japonya Meteoroloji Ajansı depremin dün akşam saat 11.30’da denizin 60 kilometre altında meydana geldiğini duyurdu. Ajans Miyagi ve Fukuşima bölgelerinde dalgaların bir metre yüksekliğe çıkabileceğine dair tsunami uyarısında bulunmuştu. Yaklaşık bir saat önce bu uyarı kaldırıldı ancak yetkililer halka kıyılardan uzak durmasını tavsiye ediyor ve artçı sarsıntılara karşı da dikkatli olunmasını istiyor.

Şiddetli sarsıntılar ülkenin doğusunda ve deprem bölgesinden yaklaşık 275 kilometre uzaklıktaki başkent Tokyo’da da hissedildi. Birçok binanın şiddetle sarsıldığı ve sabaha karşı meydana gelen kesinti nedeniyle yüzbinlerce evin elektriksiz kaldığı bildirildi.

Miyagi ve Fukuşima’da birçok binanın hasar gördüğü, bazı binalarda ise yangın çıktığı belirtildi.

Öte yandan Fukuşima- Shiroishizao istasyonları arasında sefer yapan hızlı trenin raydan çıktığı bildirildi, ancak bu olayın depremle ilgisi bulunmadığı belirtiliyor. Olayda 75 yolcu ve 3 mürettebattan yaralanan olmadığı aktarılıyor.

Başbakan Fumio Kishida Fukuşima Daiichi nükleer tesisinde anormalliklerin olmadığını açıkladı. Tesisi işleten Tokyo Elektrik Şirketi depremin ardından personelin olası hasarları tespit etmek için denetim yaptıklarını duyurmuş, yetkililer bir türbin binasında yangın alarmının tetiklendiğini bildirmişti.

Aynı bölgede bundan 11 yıl önce meydana gelen depremde tesisin soğutma sistemleri tahrip olmuştu.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’ndan Fukuşima’daki radyoaktif suyun denize boşatılmasına destek
Fukuşima’da 11 Mart 2011’de meydana gelen 9.0 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami sonucu yaklaşık 20 bin kişi yaşamını yitirmiş, Fukuşima nükleer reaktöründe de büyük hasar yaratmıştı. 2011 depremi, depremlerin kaydedilmeye başlandığı 1900’lu yıllardan bu yana yaşanan en büyük dördüncü deprem olarak tarihe geçmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2024 (21) içerik yüklenmiştir.