Uzakdoğu

Japonya Güney Kore’ye getirdiği ithalat kısıtlamasından geri adım atmıyor

Japonya, Güney Kore’den bazı organik ve yarı-mamul maddelerin ithal edilmesine getirdiği kısıtlamayı, “tartışma konusu yapmayacağını” açıkladı.

Kabine Sekreteri Yoşihide Suga, Güney Kore’den florlanmış polimid, hidrojen florid ve resist maddelerinin ithalatının bireysel izne bağlı hale getiren düzenlemeye ilişkin, “Bu önlem istişare konusu değildir. Düzenlemeyi geri çekme niyetimiz yok” dedi.

Suga’nın açıklaması, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’in meseleye ikili görüşmelerle diplomatik çözüm bulunması konusunda yaptığı çağrının ardından geldi.

Moon, dün yaptığı açıklamada, kısıtlamaların Güney Kore şirketlerini olumsuz etkilemesi halinde karşı tedbirler alacaklarının altını çizmişti.

Güney Koreli yetkililer, kısıtlamanın uluslararası hukuku ihlal ettiğini öne sürerek, Japonya’yı Dünya Ticaret Örgütü’ne şikayet edeceklerini belirtmişti.

Japon tarafı ise kararın ithal ürünlerde görülen denetim eksiklikleriyle nedeniyle güvenlik gerekçeleriyle alındığını vurgulamış, bunun uluslararası hukuka uygun olduğunu savunmuştu.

Kısıtlama, söz konusu ürünlerin ihracatını bireysel izne bağlarken, 90 günlük bir inceleme süresi getiriyor. Bu sürenin özellikle entegre devre ve LED ekranlar gibi dijital teknoloji açısından kritik ürünlerin üretimini aksatabileceği ve alternatif tedarik zincirleri kurulmasını gerektireceği öngörülüyor.

Başa dön tuşu
Kapalı