İranUzakdoğu

Japonya İran’dan tekrar petrol satın almak istiyor

Japonya’da bir yetkili İran’dan tekrar petrol satın almak istediklerine işaretle, BERCAM nükleer anlaşmanın ihya edilmesi durumunda Tahran’dan tekrar petrol satın almak için birkaç ay süreye ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Reuters’in bildirdiğine göre Japonya ham petrol kurumu başkanı Tsumato Sigimori dün düzenlediği basın toplantısında “İran’dan petrol ithalatının başlaması ve bazı konuların incelenmesi ile bu sürenin en az 3 ay olacağını” ifade etti.
Habere göre japonya’nın en büyük rafinerisi olan Ennius Holding konunun incelenmesine başlayacaktır.
Hali hazırda petrol piyasası İran ile Viyana’da nükleer görüşmeleri takip ediyor. Görüşmelerin sonuca ulaşması ile İran petrol ihtalat ve ihracatına uygulanan yaptırımın tamamen kaldırılması bekleniyor.
Taraflar görüşmelerin olumlu geçtiğini belirtiyorlar.
Biden hükümeti sözkonusu müzakerelerle tekrar BERCAM anlaşmasına geri dönme ortamının hazırlanmasını beklerken defalarca maksimum baskı siyasetinin yenilgiye uğradığını itiraf ettiler.
İran İslam cumhuriyeti de anlaşmadan çekinen tarafın Amerika olduğu için önce yaptırımları kaldırması gerektiği ve doğrulanması ardından taahhütlerine geri döneceğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.