AfganistanDünyaHaberlerOrtadoğu

Kabil Patlamalarında Can Kaybı 60’ı Aştı

Afgan sağlık yetkilileri, Perşembe akşamı Kabil havaalanı yakınında iki terörist patlamada ölenlerin sayısının 60’ı aştığını, 150’yi aşkın kişinin de yaralandığını duyurdu.

IRNA’ya göre, Taliban yetkilileri, Amerikan ve İngiliz kuvvetlerinin konuşlandığı Kabil havaalanının “mavi” kapısı önünde bir terör saldırısı gerçekleştiğini belirtti.

İkinci patlama, Kabil havaalanı yakınlarındaki bir otelin önünde meydana geldi.

Taliban grubu patlamaları kınadı ve patlamaların Kabil havaalanı önünde binlerce kişinin gözü önünde gerçekleştiğini söyledi.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, saldırıyı terör saldırısı olarak nitelendirdi ve Taliban’ın Kabil havaalanında olası IŞİD terör saldırıları hakkında ABD’ye bilgi verdiğini kaydetti.

Taliban sözcüsü, Taleban’ın uluslararası topluma bağlı olduğunu ve teröristlerin Afganistan’ı operasyonları için bir üs olarak kullanmalarına izin vermeyeceklerini de  kaydetti.

Bombalamalar, ABD Başkanı Joe Biden’ın ABD birliklerinin Afganistan’ı terk etmesi için 31 Ağustos’ta verdiği son tarih ile ilgili sürece denk geldi. Şimdi de Biden yönetimi Afganistan’dan aceleyle çekilmesi nedeniyle giderek daha fazla eleştiriliyor.

Medya, patlamaların sorumluluğunu terör örgütü IŞİD’in üstlendiğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (15) içerik yüklenmiştir.