AfganistanDünyaHaberlerOrtadoğu

Kabil’de ABD Büyükelçiliği bayrağı indirildi

CNN’nin bildirdiğine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Amerikan bayrağının Kabil’deki elçilik binasından indirildiğini doğruladı.

CNN kanalına göre,  ABD büyükelçiliği personelinin çoğu da Kabil havaalanına transfer edildi. 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Kabil’deki tahliye operasyonuna ilişkin güncel durumu yazılı bir açıklama ile paylaştı.

Price,açıklamasında, “Kabil Büyükelçiliğindeki Tüm personelin güvenli şekilde transferi tamamlanmıştır. Şu anda tüm personel, çevresi ABD ordusu tarafından korunan Hamid Karzai Havalimanı’na yerleştirilmiştir.” dedi. 

Yaklaşık 6 bin ABD askerinin katıldığı tahliye operasyonunda binlerce Amerikalı personel ile 2 bin kadar ABD’ye destek olan Afgan’ın da ülkeden çıkarılması bekleniyor.

Bu arada Hill News, Taliban’ın Afganistan’daki hızlı ilerlemesinin ve Afgan güvenlik güçlerinin yetersizliğinin, ABD ve müttefiklerinin bu ülkedeki yirmi yıllık harcamalarının boşuna olduğunun bir kanıtı olduğunu yazdı.

ABD’li yetkililer Afganlara olan bağlılıklarını yinelemeye devam ediyor ve ülkede El Kaide’nin yeniden canlanmasını önlemeye kararlı olduklarını söylüyorlar, ancak Taliban’ın yönetimi ele geçirmesi ve Dışişleri Bakanlığı’nın Perşembe günü askeri güçlerin koruması altındaki birliklerini geri çekme kararı, Amerikalıların taahhütlerini sorguladı.

 Demokrasileri Savunma Vakfı direktörü Cliff May, “Düşmanlarımızın bakış açısından bu, ABD’nin yenilebileceği anlamına geliyor” dedi. Hill, “Uzmanlar, ABD’nin çekilmesinden sonra Afgan hükümetinin düşmesinin, dünya arenasında ABD’nin güvenilirliğinin zayıflaması için ciddi sonuçlar doğurabileceğine inanıyor” dedi.

ABD, 20 yıllık başarısız askeri varlığının, terörizmin, savaşın, şiddetin, istikrarsızlığın ve güvensizliğin yayılmasından ve on binlerce insanın öldürülmesinden başka hiçbir etkisi olmayan bir faaliyetin ardından Afganistan’dan çekiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (24) içerik yüklenmiştir.