AfganistanDünyaHaberlerOrtadoğu

Kabil’de gece sokağa çıkma yasağı

Afganistan İçişleri Bakanlığı başkan vekili, başkent Kabil’de gece sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Sputnik haber ajansına göre, Afganistan İçişleri Bakanlığı geçici başkanı Kabil’de kaosu önlemek için saat 21:00’den sonra gece sokağa çıkma yasağı uyguladığını duyurdu.

Dün, Taliban unsurları Kabil’e girdi ve devlet dairelerini Afgan güçlerinden devraldı.

Bu arada; eski Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin ofisi, ülkede kaosu önlemek ve halkın acısını azaltmak, barışı ve iktidarın barışçıl transferini daha iyi yönetmek için bir Koordinasyon Konseyi kurulduğunu duyurdu.

Karzai ofisi, konsey üyelerinin Hamid Karzai, Yüksek Ulusal Uzlaşma Konseyi başkanı Abdullah Abdullah ve Afganistan İslam Partisi başkanı Gülbeddin Hikmetyar’dan oluştuğunu kaydetti.

Reuters’in diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre, eski Afgan İçişleri Bakanı Ali Ahmed Celali, Eşref Gani’nin istifasının ardından geçici hükümete başkanlık edecek.

Afgan halkı ve yetkililerinin çoğu, Afganistan’daki mevcut durumu ABD’nin Afganistan’daki başarısız politikalarına bağlıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Afganistan’daki gelişmelerden ”derin endişe” duyduğunu belirterek, Taliban’a ve diğer taraflara itidal ile sivillerin korunması çağrısı yaptı.

BM Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamada, Guterres, çatışmaların binlerce kişiyi evlerini terk etmeye zorladığına ve ciddi insan hakları ihlalleri haberlerinin gelmeye devam ettiğine dikkati çekti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Nisan 2023 (1) içerik yüklenmiştir.