Kuzey Amerika

Kanada başbakanı: Katliamın boyutunu Vatikan saklıyor

Vatikan, 150 binden fazla yerli çocuğun ailelerinden zorla alınarak yerleştirildiği Kanada’daki kiliselere ait yatılı okullarla ilgili bilgileri açıklamıyor.

Kanada’nın ülke tarihinin en karanlık sayfalarından biri olan yatılı kilise okulları ile ilgili skandal büyüyerek devam ediyor. CTV News’de yer alan bir haberde ailelerinden zorla alınan ve kiliselere ait yatılı okullara yerleştirilen çocuklara ait en önemli kayıtların, Katolik dünyasının dinî merkezi olan Vatikan ile Kanada devlet arşivlerinde bulunduğu belirtildi. 200 binden fazla yerli aileye ait bilgiler de dâhil olmak üzere, yatılı okul sistemiyle ilgili 15 ton kâğıt belgenin Kanada’da 1936 ve 1944 yılları arasında devlet tarafından imha edildiği ortaya çıktı.

Vatikan da belgelerin açıklanması yönünde yapılan çağrıları reddetti. Kanada Başbakanı Justin Trudeau “Bir Katolik olarak, Katolik Kilisesinin bu konuda şimdi ve son yıllarda aldığı karardan derin hayal kırıklığına uğradım” dedi. Trudeau, Katolik âleminin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus’tan daha önce resmî bir özür ve Kanada’nın yatılı okul sistemiyle ilgili kayıtların yayınlanması da dâhil olmak üzere bir dizi istekte bulunduğunu ancak Papa’nın bu taleplerinin hiçbirinin yerine getirmediğini ifade etti.

Kanada başbakanı Trudeau, şunları söyledi: Kiliseden (Vatikan’dan) hâlâ direniş görüyoruz. Bence hepimiz, özellikle de ülke genelindeki Katolikler için yerel cemaatlerimize, piskoposlara, kardinallere ulaşmak için gerçekten önemli bir an olacak. Kilisenin bu konudaki rolü için adım atmasını ve sorumluluk almasını bekliyoruz. Gerekirse daha sert tedbirler alacağız. Katolik Kilisesini mahkemeye vermeye başlamadan önce, dinî liderlerin paylaşmaları gereken bir sorumluluk olduğunu anlayacaklarından çok umutluyum.

Geçtiğimiz günlerde Kanada’nın British Columbia eyaletine bağlı Kamloops kentinde, eski bir yatılı kilise okuluna ait arazide 215 çocuk cesedi kalıntılarının olduğu mezarlık bulundu.

Kanada resmi haber ajansı CanadianPress’in haberine göre, 1869-1978 yılları arasında faaliyet gösteren Kamloops Kızılderili Yatılı Kilise Okulunun bahçesinde, bazıları 3 yaşında olan çocuk mezarları saptandı.

Öte yandan konu ile ilgili olarak sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, olayı “yürek parçalayıcı” olarak niteledi.

Trudeau paylaşımında, “Eski Kamloops yatılı okulunda bulunan cesetler haberi kalbimi parçalıyor. Bu, ülkemiz tarihinin o karanlık ve utanç verici döneminin acı verici bir hatırlatıcısı’.” değerlendirmesinde bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.