İran

Kanada’ya İran vatandaşlarının seçimlere katılımını engellediği için eleştiri

İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu sözcüsü Ebulfazl Emui, Kanada’nın bu ülkedeki çok sayıda İranlıya rağmen onlara seçimlere katılma fırsatı vermemesini eleştirdi.

Ebulfazl Emui, “Kanada hükümeti İran vatandaşlarına seçimlere katılma fırsatı vermiyor. Dolayısıyla, insani iddialarına rağmen davranışları, Kanada hükümetinin seçimlere sağlıklı katılıma izin vermedikleri gerçeğine inanmadığını gösteriyor.” dedi.

Emui’ye göre, İranlıların seçimlere maksimum katılımı için İran içinde gerekli ortamın hazırlanması zaruretine vurgu yaparken aynı durumun İran dışındaki ülkelerde bulunan İranlı vatandaşların da seçimlere katılmaları için gerekli ortamın hazırlanmasının şart olduğunu söyledi.

Kanada hükümeti, asılsız iddialarda bulunarak, İran cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Kanada topraklarında yapılması için gerekli koşulları oluşturmayı reddetti.

İran’ın Washington’daki Çıkarlarını Koruma Dairesi Başkanı Mehdi Atifet, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ABD’nin New York eyaletine bağlı Buffalo şehri ve Oregon eyaletinde seçim sandığı kurulduğunu ve Kanada’da yaşayan İranlıların sözkonusu yerlerde oylarını kullanabileceklerini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.