Avrupa

Karadağ ve Sırbistan, büyükelçilerini sınır dışı ettiler

Karadağ ve Sırbistan dışişleri bakanlıkları, karşılıklı olarak büyükelçilerini sınır dışı etme kararı aldılar.

Dün akşam Karadağ Dışişleri Bakanlığı, Sırbistan Cumhuriyeti’nin Karadağ Büyükelçisi Vladimir Božović’i istenmeyen adam ilan etti ve Karadağ’ı terk etmesini istedi. Bu talep, Diplomatik Ayrıcalıklar ve Dokunulmazlıklara İlişkin Viyana Sözleşmesi’nin 9. ve 41. Maddelerine uygun olarak yapıldı.

Bu kararın hemen ardından, Karadağ Dışişleri Bakanlığı, Sırbistan Dışişleri Bakanlığı’nın Karadağ Büyükelçisi Tarzan Milošević’i istenmeyen kişi ilan ettiğini ve ülkeden ihraç ettiğini açıkladı.

Karadağ Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; “Karadağ’ın içişlerine uzun ve sürekli bir müdahaleden, diplomatik görevlerin yerine getirilmesinin olağan ve kabul edilebilir standartlarına uymayan davranış ve açıklamalardan sonra, bu tür davranışların kabul edilemezliğine ilişkin çok sayıda sözlü ve yazılı uyarının ardından, dün Büyükelçi Bozoviç 19:18’de yasadışı ve gayri meşru bir şekilde Karadağ halkının özgür iradesini ve kendisine diplomatik misafirperverlik veren devleti bir kez daha en kötü şekilde küçümsedi. Bu nedenle bu karar alındı.” dedi.

Bu kararın ardından, Sırbistan tarafından da benzer bir karar alındı. Sırbistan yayınladığı açıklama ile; “Büyükelçi Miloseviç, Sırbistan Cumhuriyeti topraklarından önümüzdeki 72 saat içinde ayrılmak zorundadır.” denildi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2021 (37) içerik yüklenmiştir.