Kuzey AmerikaLatin Amerika

Karakas’tan Amerika’ya Sert Tepki

Trump hükümeti Washington’un Venezuela’ya karşı hasmane siyasetlerini şiddetlendirmiş ve Venezuela Başkanı Nicolas Maduro hükümetini devirme siyasetini bu kez de türlü araçlara baş vurarak izlemek istiyor. Bu çerçevede kimi üst düzey Venezuelalı yetkililere yaptırım uygulanmış ve onların yakalanması için de ödül konulmuştur.

Bu doğrultuda Venezuela, Amerika’nın Venezuela yüksek divanı başkanı aleyhinde yaptırım kararını ve onu rüşvet almak ve konumunu suistimal etmekle suçlamasını reddetmiştir.

Venezuela, Amerika dışişleri bakanı Mike Pompeo’nun Venezuela yüksek divanı başkanı Micheal Jose Moreno Perez aleyhinde yeni yaptırımlar uygulaması ve onun yakalanmasına yardımcı olacak bilgi verenlere 5 milyon dolar kadar ödül verileceği açıklamasının ardından bu açıklamalara tepki gösterdi.

Pompeo sözkonusu Venezuela yetkilinin yakalanması için ödül belirlenmesinin nedeninin onun sınırlar ötesi organize suçlarda ortaklık yaptığının ve eşinin de büyük bir yolsuzluğa karışması olduğunu belirtti.

Amerika Mart 2020’de de Amerika başkanı Nicolas Maduro ve diğer bazı üst düzey yetkililerin yakalanmasına yol açacak bilgileri verenlere 15 milyon dolar kadar ödül verileceğini belirtmişti.

Venezuela dışişleri bakanı Jose Arreaza ise Çarşamba günü bir bildiri yayımlayarak Trump hükümetinin Bolivarcı millet ve anayasal kuruluşlara yasa dışı ve zalimane tedbirleri koymasını kınadı.

Arreaza Washington’un Moreno Perez aleyhindeki açıklamalarını vahşi batı Cowboy’ları tavırlarına benzediğini ve saygı çerçevesinin dışında olduğunu belirtti. Arreaza’nın söylediğine göre bu yeni husumet girişimi Venezuela’nın uluslararası ceza mahkemesinde Amerika’ya karşı açtığı dosyaya eklenecektir.

Veneuzuela daha önce Şubat 2020’nin ortalarında Amerika’nın Karakas aleyhindeki tek taraflı girişimleri ve yaptırımlarını uluslararası ceza mahkemesine şikayet etmişti.

Venezuela hükümeti bu mahkemeden Trump’ın uzun zamandır Venezuela’yı ağır yaptırımlar altına alma sürecinin incelenmesini ve ortaya çıkan sorunlar hakkında da araştırılmaların başlatılmasını istemişti.

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza Mayıs 2020’de bu ülkenin tekrar Washington’u Venezuela ve Meksika arasında petrol karşılığında gıda anlaşmasını da baltaladığı yüzünden şikayet edeceğini belirtti.

Venezuela son bir kaç yıl içerisinde çok zor koşullar altında kalmıştır. Solcu Venezuela hükümeti Trump hükümeti tarafından defalarca başına buyrukluk ve ulusal serveti ve halk haklarını ayaklar altına almakla itham edilmiş ve buna esasen de maksimum baskı çerçevesinde Amerika’nın ağır petrol ve ekonomik yaptırımları baskısı altında tutulmuştur.

Amerika’nın tüm ağır baskılarına rağmen ancak Venezuela son bir kaç yılda Rusya ve İran gibi ortaklarının yardımları ile bu baskılar karşısında direnebilmiştir.

Kito Amerikan enstitüsü uzmanı ve analisti Douglas Bando’nun söylediğine göre ” Amerika Başkan Trump yönetiminde tam da öfkeli bir gulyabaniye dönüşmüştür. Washington neredeyse her gün dünyaya emirde bulunuyor. Ancak Amerika’nın kestiği ahkamlar göz ardı ediliyor. Bu durum ise aşırı taleplere ve daha sıkı isteklere ve tabii ki daha ciddi direnmelerine yol açmıştır. ”

Aynı zamanda Trump hükümetinin tekrarlanan tehditleri ve meydan okumalarına rağmen pratikte bir şey elde edememiş ve hatta muhaliflerin lideri Juan Guaido’yu destekleme politikalarını da bir sonuca varmamıştır.

Amerika senato meclisindeki azınlık sayılan Demokratların başkanı Chuck Schummerise Trump’ın Maduro hükümetini sonlandıramadığına işaretle şöyle dedi:” Maduro rejimi bugün daha güçlüdür. Bugün Trump’ın Maduro karşıtı siyasetleri başlattığından beri daha güçlüdür. ”

Şimdi de Trump hükümeti üst düzey Venezuelalı makamları suçlama taktiği ve yaklaşımı ile onlara karşı yaptırım uygulama ve yakalanmaları için ödül belirleyerek onları korkutmak ve Maduro’ya destek vermelerinden caydırmak istiyor. Böylece Trump zannınca Maduro’nun düşüşüne zemin hazırlamak ve Amerika yanlısı bir hükümeti iktidara getirmek istiyor.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 14 Ağustos 2020 (30) içerik yüklenmiştir.