ArabistanLübnanYemen

Kardahi: Yemen savaşına ilk “beyhude” diyen ben değildim

Lübnan’ın istifa eden Enformasyon Bakanı George Kardahi, Yemen savaşını beyhude olarak niteleyen ilk kişinin kendisi olmadığına işaretle, birçok Lübnanlı ve Arap ülkelerinden milyonlarca insanın kendisiyle aynı fikirde olduğunu deklare ettiklerini kaydetti.

İstifasının ardından el Cedid TV kanalına konuşan Lübnan eski Enformasyon Bakanı George Kardahi, istifası hakkında açıklamalarda bulundu.

İstifasından önce Lübnan Başbakanı Necip Miktadi ile yaptığı görüşmede, başbakanın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Suudi Arabistan ile patlak veren krizin çözüm planı hakkında kendisini bilgilendirerek, istifa etmesini istediğini söyleyen Kardahi, istifasının Lübnan ile Suudi Arabistan’ın ilişkilerinin eski haline döneceğini garanti etmediğini vurguladı.

Kardahi verdiği bir demeçte, Suudi Arabistan’ın Yemen’e yönelik barbarca saldırılarını kınayarak, bu saldırıların durdurulması gerektiğini istemişti.

Bu olayın ardından Suudi Arabistan, Bahreyn, BAE ve Kuveyt, büyükelçilerini Lübnan’dan çağırarak, Lübnan büyükelçilerini de sınırdışı ettiler.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.