İranIrak

Kasımi: İran – Irak demir yolu projesi önemli

Yol ve Şehircilik Bakanı Rüstem Kasımi, Şelemçe – Basra demir yollarının birleşmesi hem yük transiti ve hem de özellikle Erbain günlerinde yolcu taşımacılığı bakımından çok önemli olduğunu belirtti.

Pazar günü bir TV programına katılan Yol ve Şehircilik Bakanı Kasımi, İran ve Irak demir yollarının birleşmesi her iki ülke için önem arz ettiğini belirterek, varılan yeni anlaşmada demir yolu inşaatının başlayacağı tarih belirlendiğini ve gerekli yatırımları yapmak için en geç iki aya kadar ortak bir firma kurulması kararlaştırıldığını kaydetti.

İki taraf arasında inşa edilmesi gereken 32 kilometrelik demir yolu projesinde önemli çalışmalardan biri, İran ve Irak arasında bir köprü inşa etmekten ibaret olduğunu kaydeden Bakan Kasımi, ortak firma kurulduktan sonra İranlı uzmanları köprüyü inşa etmek üzere fizibilite çalışmalarına başlayacağını ifade etti.

Bakan Kasımi, bu ortak projede ilk anlaşmaya göre taraflar yüzde 50 yatırım yapacağını, demir yolu inşaatının iki yılda tamamlanması öngörüldüğünü vurguladı.

Söz konusu projeye ilişkin anlaşma Bakan Kasımi’nin Irak’a yaptığı son ziyareti sırasında taraflarca imzalandı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.