İranKatar

Katar dışişleri bakanından İran’a teşekkür

Katar dışişleri bakanı Muhammed Bin Abdurrahman Al Sani, Katar’a yönelik muhasaranın hemen ardından İran’ın limanlarını ve havaalanlarını Katar’a açmasına teşekkür etti.

Katar dışişleri bakanı, Brüksel’de Avrupa Parlamentosu dış ilişkiler komisyonunda yaptığı konuşmada, Katar’a yönelik muhasaranın ardından Katar’ın ihtiyaç duyduğu ürünleri daha çok İran’ın açtığı hava sahası ve limanlar kanalıyla Katar’a getirdiklerini söyledi.

Katar dışişleri bakanı, Katar’ın hiç bir zaman İran’ın bu onurlu tutumu ve yardımını unutmayacağını bildirdi.

Katar’ın yaklaşık 3 yıldır muhasaranın kurbanı olduğunu belirten Katar dışişleri bakanı, ‘Katar, Arabistan’la müzakereyi başlattı ama geçen ocak ayında müzakereler hiç bir netice alınmadan kesildi’ dedi.

Muhammed Bin Abdurrahman, Katar’ın Batı Asya ülkelerinden ortak bir güvenlik ve birbirlerinin içişlerine karışmama konusunda bir ortak anlaşma içinde olduğunu ve bunun için sözkonusu ülkeleri davet ettiğini söyledi.

Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır 2017’de Katar’la diplomatik ilişkilerin kestiklerini ve bu ülkeye karşı muhasara uygulayacaklarını bildirmişler ve bunun ardından Katar’a yönelik baskıcı bir siyaseti yürürlüğe geçirmişlerdi.

Suudi rejimi, Katar’dan İran’la ilişkilerini kesmesini, Hamas ve Müslüman kardeşler hareketine desteğini durdurmasını ve el’Cezire tv. kanalının faaliyetlerini kesmesini isterken Katar ise bu gibi dayatmaları hiç bir zaman kabul etmeyeceğini bildiriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (8) içerik yüklenmiştir.