Haberler

Katar Emiri ile İran Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı görüştü

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Muhammed Muhabir ile Katar Emiri Şeyh Tamin Bin Hemad Al-i Sani Tahran’a biraraya geldiler. Görüşmede Muhbir, iki ülke iş insanları arasında işbirliğinin bankacılık münasebetlerinin gelişmesiyle kolaylaştığını belirtti.

Üst Düzey bir heyet başkanlığında Tahran’a gelen Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hemad Al-i Sani, İran Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı tarafından karşılandı.

Katar Emiri ile görüşen Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Muhammed Muhabir, iki ülke münasebetlerinin düzeyine işaretle, Katar’ın başta İran İslam Cumhuriyeti olmak üzere bölgesel ve uluslararası konulara ilişkin tutumunu takdir etti.

Muhbir, Tahran ve Doha’nın ikili ve bölgesel münasebetlerinin gelişmesi ve bu münasebetlerin bölgede barış, istikrar ve güvenliğin pekişmesi üzerindeki rolüne temasla, iki ülkenin ortak işbirliği komisyonun düzenlenmesini istedi.

Muhbir, İran ile Katar’ın Yemen ve Afganistan gibi bazı bölge ülkelerindeki krizlerin çözümü noktasında etkin ve önemli rolüne vurgu yaptı.

Muhbir ayrıca, İran’ın Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası için İran’ın işbirliği yapmaya hazır olduğunu vurguladı.

Katar Emiri de görüşmede, İranlıların Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası maçlarını izlemek için vize kolaylığı sağlayacaklarına temasla, İran’ın 2022 Dünya Kupası için işbirliği önerisinden dolayı teşekkür ettiğini vurguladı.

Şeyh Tamim ayrıca iki ülkenin ilişkilerini tarihi ve güçlü olarak niteleyip, İran ziyareti, İslam İnkılabı Rehberi ve Cumhurbaşkanı ile görüşmelerini önemli değerlendirdi.

Katar Emiri, iki ülkenin münasebetlerinin kritik dönemlerde ortaya çıktığını da kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Mayıs 2022 (4) içerik yüklenmiştir.