ArabistanİranKatar

Katar’dan Arabistan’a uyarı

Katar Emiri’nin kardeşi Halife Bin Hamd Al Sani, başta Arabistan olmak üzere Katar’a yaptırım uygulayan 4 ülkeye hitaben, ‘Doha savaş peşinde değil ama gerekirse, buna hazırdır’ dedi.

İRNA’nın haberine göre, Katar Emir’in kardeşi Halife Bin Hamd Al Sani, Katar’ın savaş peşinde olmadığını ama bir ülkenin Katar aleyhinde bir savaşı düşünmesi halinde, Katar’ın da, bütün gücüyle ülkeyi savunmaya hazır olduğunu bilmeleri gerektiğini söyledi.

Arabistan ve müttefikleri (Mısır, BAE ve Bahreyn), 5 haziran 2017’den beri Katar’ın kendileriyle beraber hareket etmediği bahanesiyle Katar’la diplomatik ilişkileri keserek, Katar’a yönelik yaptırım çerçevesinde, Katar’la da deniz, kara ve hava sınırlarını da kapatmış bulunuyorlar.

Sözkonusu 4 yaptırımcı ülke, Katar’a 13 maddelik istek ve dayatma mektubunu verirlerken, Katar’la diplomatik ilişkilerinin başlamasının sözkonusu 13 maddenin tamamının yürürlüğe geçmesi şartını koştular.

Şartlar arasındaki en önemlisi ise Katar’ın İran’la ve Lübnan Hizbullah hareketiyle diplomatik ilişkilerini kesmesi, El cezire kanalının tamamen kapatılması, Türkiye’nin Katar’daki askeri üssünün kapatılması yer alıyordu. Katar yönetimi ise sözkonusu istekleri reddetti

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.