İran

Katar’dan İran’a özel hastalıklara ilaç hibesi

Twitter hesabında bu açıklamayı yapan İran büyükelçisi Hamid Rıza Dehgani pude, Katar yönetiminin hibe ettiği ilaç kargosu Katar hava yollarına ait bir uçakla İran’a gönderildiğini belirtti.

Büyükelçi Dehgani Pude, Amerika’nın eski Başkanı Donald Trump’ın İran milletine dayattığı yaptırımlar, özellikle hastaları olumsuz etkilediğini vurguladı.

Amerika’nın eski Başkanı Donald Trump 8 Mayıs 2018’de İran ile imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP (Bercam) nükleer anlaşmasından illegal bir şekilde çekildikten sonra İran milletine ilaç ve gıda maddeleri başta olmak üzere çeşitli alanlarda yeni yaptırımları dayattı.

Uluslararası adalet divanı 3 Ekim 2018’de, bu mahkeme İran’ın Amerika aleyhine dostluk ve iktisadi ilişkiler ve konsolosluk hukuku anlaşmasını ihlal ettiği gerekçesiyle açtığı davaya bakma yetkisine sahip olduğunu belirterek, Washington’un İran’a ilaç ve gıda maddeleri ve insani yardım ve havacılık alanlarında dayattığı yaptırımların kaldırılması yönünde karar aldı.

Ancak uluslararası adalet divanının bu kararına rağmen, İran’a ilaç, tıbbi ekipman ve gıda maddeleri ihracatı halâ yaptırım altında bulunuyor ve bu yüzden kanser gibi hastalıklara yakalanan İranlı vatandaşlar ilaç ve tıbbi malzemelere uygulanan yaptırımların yüzünden sıkıntı çekiyor.

Amerika’nın bu uygulaması ise İran milletinin en temel haklarını gözardı etmek ve insaniyet namına büyük bir ayıp ve uluslararası adalet divanının kararına aykırı bir uygulamadır.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (28) içerik yüklenmiştir.