Kazakistan

Kazakistan’da kriz: Ülke genelinde çatışmalar sürüyor

Kazakistan’da sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) fiyatlarına gelen zamların ardından başlayan protestolar giderek şiddetlenirken, ülkenin önemli kentlerinde belediye binaları göstericiler tarafından ele geçirildi. Hükümetin ilan ettiği OHAL ise eylemleri durdurmaya yetmedi.
Sputnik muhabirinin olay yerinden aktardığına göre çok sayıda gösterici, Almatı belediyesi binasını ele geçirme girişiminde bulunurken güvenlik güçleri, öfkeli kalabalığa göz yaşartıcı gaz ve ses bombaları ile müdahale etti.
Bu arada ülkenin çeşitli bölgelerinde düzenlenen protesto gösterileri nedeniyle iki günde ikinci kez ulusal sesleniş konuşması yapan Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, şimdiye dek ilk devlet başkanı Nursultan Nazarbayev’in yürüttüğü Güvenlik Konseyi Başkanı görevinin bugünden itibaren kendi kontrolünde olacağını ifade etti.

Tokayev, “Devlet Başkanı ve bugünden itibaren Güvenlik Konseyi Başkanı olarak, azami düzeyde sert olmayı planlıyorum. Her ne olursa olsun başkentte bulunacağım. Halkla birlikte olmak, benim anayasal yükümlülüğüm. Kazakistan tarihindeki bu kara süreci birlikte aşacağız, bu süreçten güçlü bir şekilde çıkacağız” dedi.
Tokayev, yakında protestolar bağlamında yeni bir teklif paketi sunacaklarını kaydetti.
Ülkedeki protestoların titizlikle planlandığının altını çizen Tokayev, “Holigan unsurların yüksek düzeyde organize olması dikkat çekiyor. Bu, mali olarak desteklenen komplocuların titizlikle düşünülmüş bir eylem planı hazırladıklarını kanıtlıyor” diye konuştu.
Güvenlik güçleri arasında ölü ve yaralıların bulunduğunu aktaran Tokayev, çok sayıda vatandaştan can güvenliklerinin sağlanması yönünde çağrılar aldıklarının altını çizdi. Tokayev, “Bu, kendi ve ailelerinin canlarının korunması için bana sayısız talepte bulunan vatandaşlarımızın can güvenliğiyle ilgili bir mesele. Bu, devletimizin güvenliğiyle ilgili bir mesele. Halkın bana destek vereceğinden eminim” ifadelerini kullandı.

Protestocuların tutumlarını da eleştiren Tokayev, “Haydut unsurlardan oluşan kalabalıklar, askerleri dövüyor, onlarla alay ediyor, onları sokaklarda çıplak şekilde yürütüyor, kadınları taciz ediyor, dükkanları yağmalıyor” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2022 (17) içerik yüklenmiştir.