Kazakistan

Kazakistan’da protestocular cumhurbaşkanının konutunu ateşe verdiler

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ‘ülkeye dışarıdan gelen teröristlerin liderlik ettiği’ protestoların bastırılması için Rusya ve müttefik ülkelerden yardım istediğini açıkladı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, “Bugün Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü devlet başkanlarından Kazakistan’daki terör tehdidinin yenilmesi için yardım istedim” dedi. Televizyondan yayınlanan konuşmada Tokayev, ‘dışarıda eğitilen terör çetelerinin protestolara öncülük ettiğini’ söyledi.

Rusya’nın öncülüğünde kurulan Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nün üyeleri Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Belarus ve Ermenistan.

Ülkede yapılan protestolarda en az 8 güvenlik görevlisinin öldüğü ve 317 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Kazakistan’da akaryakıt fiyatlarına yapılan zamma karşı başlatılan ardından ülke geneline yayılan gösteriler nedeniyle başkent Nur Sultan’da 2 hafta süreyle olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.

Kazakistan’da LPG fiyatına yapılan zamlar ve sosyoekonomik durumun kötüleştiği gerekçesiyle başlatılan protestolar devam ediyor.

Kazakistan basınına göre, ülkenin tamamında olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi. Almatı’da aralarında valilik binasının da bulunduğu kamu kurum ve kuruluşlarını basan göstericiler, 120 civarında dükkan, 100 civarında ofis ve yaklaşık 200 restoran ve kafeyi yağmaladı.

Şehirde bulunan “Kazakistan” devlet kanalının ofisini ateşe veren protestocular 120 civarında polis arabası, itfaiye ve ambulansa da hasar verdi.

Protestoların dalga dalga yayıldığı ülkede, birçok şehirde eylemciler kamu binalarını ele geçirerek ateşe verdi.

Binlerce kişinin toplandığı cumhurbaşkanlığı konutu akşam saatlerinde ateşe verildi.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.