İran

Kedhodai: Press TV’ye kısıtlamanın nedeni gerçekleri söylemekten kaynaklanıyor

İran Anayasayı Gözetleme Şurası Hukukçu üyelerinden ve sözcü Abbasali Kedhodai, emperyalizmin Press TV haber kanalına yönelik kısıtlamasının sebebinin bu kanalın gerçekleri haykırmasından kaynaklandığını söyledi.

Kedhodai, muhabirimize verdiği demeçte, Press TV kanalına emperyalist ülkelerin kısıtlama getirmesine tepki göstererek, bunun sebebinin bu kanalın gerçekleri yansıtma, doğruyu söyleme ve dünyayı savunma üzerindeki etkisi olduğunu söyledi.

Kedhodai, Facebook’un Press TV hesaplarını bloke etme hareketinin uluslararası hukuk ilkesine aykırı olduğunu belirterek, “Uluslararası standartlar, özellikle insan hakları standartları, medya özgürlüğüne çok önem veriyor.” dedi.

Kedhodai, Press TV, bölge ve dünyadaki mahrum ülkeler ve milletler arasında çok popüler ve onların Press TV’yi gerçekleri sunabilecek bir mecra olarak kabul ettiklerini söyledi.

Facebook sosyal paylaşım sitesi, Press TV’nin sayfasını bu ağın standartlarını ihlal ettiğini iddiasıyla, kısa süre önce kalıcı olarak engelledi.

İfade özgürlüğünü desteklediğini iddia eden Facebook daha önce de Press Tv’nin anket sayfasını birkaç kez geçici olarak engellemişti.

Facebook ve diğer Amerikan sosyal medyası, Müslüman ve İran karşıtı gruplara karşı hiçbir eylemde bulunmayarak kuralları ihlal etme bahanesiyle İran medya kuruluşlarını kapatıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Temmuz 2021 (20) içerik yüklenmiştir.