İran

Kemalvendi: Arak reaktörü soğuk teste hazır

İran atom enerjisi kurumu İAEK Sözcüsü Behruz Kemalvendi, Arak nükleer reaktörü soğuk teste hazır hale getirildiğini açıkladı.

Kemalvendi, bu yılın ortalarında Arak nükleer reaktöründe soğuk test yapılacağını belirtti.

Kemalvendi, İAEK İslami Şura Meclisi yaptırımları kaldırma stratejik eylem planı yasasını çıkardıktan sonra harekete geçtiğini ve kurumla ilgili tüm maddeleri bir bir uygulamaya başladığını ifade etti.

İAEK Sözcüsü Kemalvendi, yaptırımları kaldırma stratejik eylem planı yasası çıkarıldıktan sonra ilk madde yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum miktarını arttırmakla ilgili olduğunu ve bunu gerçekleştirdiklerini, şu anda stoklanan uranyum miktarı 55 kilograma ulaştığını belirtti.

Yasanın yaklaşık bir buçuk ay önce yürürlüğe girdiğini belirten Sözcü Kemalvendi, yasanın önemli bir maddesi yüzde 20 zenginleştirilen uranyum miktarını 120 kg seviyesine çıkarmak olduğunu, İAEK olarak bu bağlamda hemen gerekli çalışmalar başlatıldığını ve zenginleştirme çalışması ivme kazandığını, zenginleştirme tesislerinde kurulan yeni santrifüjlerin sayesinde zenginleştirme çalışması hızlandığını ve Bercam adı ile anılan KOEP nükleer anlaşmasından önceki seviyenin çok çok üstüne çıktıklarını ifade etti.

İran ve Çin arasında nükleer işbirliği konusuna da temas eden Sözcü Kemalvendi, iki ülke birçok ortak çalışma yürütebileceğini, İran ve Çin tarafından imzalanan 25 yıllık stratejik işbirliği belgesinde de bu konuya yer verdiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2021 (30) içerik yüklenmiştir.