Genel

Kırgız Lider 2017 Yılında Görevi Bırakıyor

Kırgızistan Issık Göl’de dün bir basın toplantısı düzenleyen Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, komşu devlet liderlerinin kendisinden göreve devam etmesini istediklerini ancak 2017 yılında görev süresi bittikten sonra bir daha aday olmayacağını açıkladı.

Kırgız liderin bu açıklaması, ülkede Anayasa değişikliklerinin kamuoyu tartışmalarına açıldığı döneme rastladı.

Almazbek Atambayev açıklamasında, “Bunu ilk defa söylüyorum. Bugün bana Atambayev ikinci kez göreve devam etsin şeklinde topluca imzalanan mektuplar geliyor. Bazı kardeş ülkeler devlet başkanları da bu konuda bana talkında bulundular. Ancak herkes kendi ahlak seviyesine göre karar alacaktır” dedi.

Atambayev, Kırgızistan Anayasasında bir kişinin sadece bir defa Cumhurbaşkanı olabileceğinin belirtildiğini hatırlatarak, 2017 yılında görevi bittiğinde Cumhurbaşkanlığı ya da başbakanlığa aday olmayacağını söyledi.

Atambayev, görevi devrederken ‘halef operasyonu’ yapılmayacağını, yeni Cumhurbaşkanının demokratik, tarafsız ve adil seçimlerde belirleneceğini sözlerine ekledi.

Kırgız muhalefeti ise halka sunulan Anayasa değişiklikleri ile şimdiki hükümetin iktidarı tamamen ele geçirmek istediğini iddia ediyor. Uzurpatsiyalash güç isimli muhalif grubu adına konuşan politikacı Ravshan Jeenbekov anayasa değişiklikleriyle ilgili:

“Anayasayı değiştirmenin amacı Cumhurbaşkanının yetkilerini güçlendirmektir. Yine Başbakan ve Yardımcılarının meclisteki pozisyonlarını güçlendirmektir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.