İran

Kırgızistan Ulusal Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı İran Dışişleri Bakanı ile görüştü

İran Dışişleri Bakanı ile Kırgızistan Ulusal Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı, ikili ilişkiler ve bölgesel işbirliğini geliştirme yollarını ele aldılar.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Kırgızistan Ulusal Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Talatbek Masadykov  ile görüştü.

Tahran’da bugün gerçekleşen görüşmede iki taraf, ikili ilişkiler, Afganistan’daki son gelişmeler başta olmak üzere bölgesel konular ve iki ülkenin bölge ülkelerinin katılımıyla Afganistan’da kapsayıcı hükümetin kurulması ve bu ülkede istikrarın sağlanması için işbirliğini ele aldılar.

3 günlük resmi bir ziyaret için Tahran’a gelen Kırgız yetkili sabah saatlerinde de İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Başkanı Ali Şemhani ile biraraya geldi. İkili işbirliği, bölgesel ve uluslararası meselelerin ele alındığı görüşmede siyasi, güvenlik ve ekonomik alanlarda Tahran ve Bişkek arasındaki kapsamlı işbirliğinin geliştirilmesine vurgu yapıldı.

Şemhani iki ülkenin ortak noktalarına, ortak çıkar ve tehditlerine değinerek, “Doğru bir planlama ile iki ülke arasındaki işbirliği her düzeyde geliştirilebilir” dedi. İran’ın transit, enerji, bilim, tıp, teknoloji ve bilgi tabanlı şirketler alanlarındaki kapasitelerine atıfta bulunan Şemhani, Tahran’ın iki ülke arasındaki kapsamlı işbirliğini geliştirmeye hazır olduğunu duyurdu.

Şemhani Afganistan’daki gelişmelere dikatti çekerek, “Bölgede, özellikle de Afganistan’daki mevcut durum ABD’nin bölgedeki yanlış politikalarının ve Washington’un Afganistan’daki 20 yılı aşkın saldırganlığı ve işgalciliğinin sonucudur” ifadesini kullandı.

Kırgızistan Ulusal Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Talatbek Masadykov da iki ülkenin bölgesel yaklaşımlarında önemli benzerlikler olduğunu belirterek, ülkesinin siyasi, ekonomik ve güvelik alanlarında ilişkilerini İran’la geliştirmekten yana olduğunu ifade etti.

İran ile Kırgızistan’ın Afganistan konusundaki ortak tutumuna değinen Masadykov,  “Bölge ülkelerinin Afganistan’da insani kriz oluşmasını, mutlak yoksulluğu ve terörizmin büyümesini önlemek için ortak ve koordineli girişimlerde bulunarak bu ülkenin istikrara kavuşmasına yardımcı olması gerekiyor” dedi.

İran’ın güneyindeki limanların Kırgızistan’a mal nakli için kullanılmasının iki ülkenin işbirliği önceliklerinden biri olduğunu belirten Masadykov, “Terörizm, uyuşturucu kaçaklığı ve organize suçlarla mücadelede güvenlik işbirliği ve deneyim alışverişinin Tahran ve Bişkek ilişkilerini geliştirme gündeminde yer alabilir” ifadelerinde bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2022 (17) içerik yüklenmiştir.